Медия без
политическа реклама

Шахматът иска присъствие в Лос Анджелис 2028

Чепаринов започна с победа участието си в турнира за Световната купа

31 Юли 2023
Гросмайстор Иван Чепаринов (вляво) преди началото на първата партия срещу Юсеф Алхасади.
FIDE
Гросмайстор Иван Чепаринов (вляво) преди началото на първата партия срещу Юсеф Алхасади.

Шахматът иска да бъде олимпийски спорт и първата стъпка към изпълнение на голямата цел е място в културната програма на игрите в Лос Анджелис 2028. Това заяви президентът на международната федерация (FIDE) Аркадий Дворкович в деня на откриването на турнира за Световната купа в Баку. Столицата на Азербайджан е домакин на провеждащите се паралелно турнири за мъже (30 юли - 24 август) и за жени (30 юли - 21 август).

"Моята мечта е да видя как шахматисти стават олимпийски шампиони, независимо в какъв формат - сподели Дворкович. - Със сигурност ще бъде скоростен формат, ще бъде най-значимото нещо в ускорения шах. Можем да съхраним традициите от една страна, а от друга да напишем и нашата олимпийска история. Няма какво да губим."

Шахматът беше включен в първото издание на олимпийската седмица на е-спортовете, организирана от МОК миналия месец в Сингапур. Онлайн турнирът беше спечелен от състезаващия се за Сърбия руски играч Алексей Сарана, излязъл краен победител в надпреварата, за която се записаха 42 000 състезатели от 219 страни по света.

"МОК харесва шаха. Не е като да не го обича и да го пренебрегва - посочи шефът на FIDE. - По цялата планета имаме страхотни турнири, ето например тази Световна купа с над двеста участници при мъжете и над сто при жените. Но бройката ни онлайн е огромна, затова електронните спортове са важен елемент, който да покаже, че шахматът също има комерсиална аудитория."

Догодина FIDE ще чества своя 100-годишен юбилей и се надява на някакво, макар и неофициално присъствие на олимпиадата в Париж 2024. Голямата цел обаче са игрите в Лос Анджелис 2028.

"Нашата амбиция е на които и да е следващи олимпийски игри да бъдем част от демонстративната или културната програма, като много ни се иска това да се случи в Ел Ей. Работим всеки ден със специална комисия. Сериозни сме в това отношение и знаем, че ще отнеме време", обобщи Дворкович.

Шахматът за последен път е кандидатствал за място в олимпийската програма за игрите през 1940 г., които е трябвало да се проведат в Токио, но идеята е отхвърлена от МОК на сесията през 1938 г. Впоследствие тази олимпиада изобщо е отменена заради началото на Втората световна война.

 

ПОЛИТИКА В ШАХМАТА

Още в началото на турнирите за Световна купа в Баку се създаде политическо напрежение. Причината е отправеният в навечерието на надпреварата призив на украинската федерация (ФШУ) към нейните състезатели да избягват ръкостискане с руски и беларуски шахматисти, "независимо под какъв флаг стоят".

Това провокира реакция от руската шахматна федерация (РШФ) и дори от държавната Дума, които определиха апела като "изнудване". В столицата на Азербайджан представителите на Русия и Беларус имат право да участват като неутрални състезатели.

В двата турнира участват общо 13 украинци - 7 при мъжете и 6 при жените, като по силата на жребия никой от тях няма за съперник в I кръг състезател от някоя от двете противникови държави на политическия и военния фронт. По схемата на директна елиминация обаче са възможни такива срещи на по-следващи етапи от надпреварата.

 

БЪЛГАРИЯ НА СВЕТОВНАТА КУПА

Раздираният от управленски междуособици български шахмат също ще има своето присъствие за Световната купа. В Баку страната ни ще представят един мъж - гросмайстор Иван Чепаринов, и три дами - международен майстор Нургюл Салимова, женски гросмайстор Виктория Радева и фиде майстор Надя Тончева.

В откритата надпревара Чепаринов вече извоюва и първата си победа - с белите фигури срещу либиеца Юсеф Алхасади, и поведе с 1:0 в мача от две класически партии в I кръг. 36-годишният асеновградчанин се нуждае от реми във втората партия, за да продължи напред. Евентуалният му следващ съперник ще бъде определен в мача между германеца Фредерик Сфане и корееца Лий Джун-хйеок, които започнаха срещата си с реми.

В женския турнир Салимова играе на старта с Чарлийз ван Зил (РЮА), Радева среща Анастасия Рахмангулова (Украйна), а Тончева мери сили с представящата Франция литовка Дейманте Даулите-Корнет.

Общо 206 играчи участват в открития турнир и 103 при жените. Заелите първите три места в крайното класиране на всяка от двете надпревари ще се класират за турнирите на кандидатите за световните титли при мъжете и при дамите през 2024 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата