В края на януари легендата на "Челси" Франк Лампард (42 г.) бе уволнен от треньорския пост по решение на директора на клуба Марина Грановская. 46-годишната рускиня, която през 2019-а доведе бившия халф на ст. "Стамфорд Бридж", му вдигна мерника още в края на миналия сезон, когато той остави на пейката за 6 мача привлечения с рекорден за клуба трансфер Кепа Арисабалага и поиска да бъде взет друг вратар. Тогава тя публично го подкани да дава повече игрово време на испанеца.
Грановская също така бе против настояването на Лампард да купи халфа на "Уест Хям" Деклан Райс, комуто лондончани бяха поставили цена от 80 млн. паунда. А и в последно време публично изразяваше загриженост относно трудностите на германците Тимо Вернер и Кай Хаверц да се приспособят.
Наскоро английските медии я нарекоха най-влиятелната жена във футбола.
Но коя е Марина Грановская?
"Родена е в Русия и има руско и канадско гражданство. През 1997 г. завършва с отличие Московския държавен университет и същата година започва работа в "Сибнефт" - нефтена компания, притежавана по-рано от Роман Абрамович. През последните 17 години тя тясно си сътрудничи с Абрамович в качеството си на старши съветник, управлявайки негови различни активи", пише в сайта на "Челси".
Един от преподавателите на Грановская в университета я описва пред в. "Спорт Експрес" като "сива мишка" и признава, че в нея не е имало нищо особено. Едва ли тогава някой е мислел, че студентката ще постигне внушителни успехи във футболния мениджмънт.
Нейната кариера вече над 20 години е директно свързана с дейността на Абрамович. Марина се премества в Лондон скоро след като бизнесменът купува "Челси" през 2003 г., но до официалната ѝ поява в ролята на спортен функционер минават доста години.
През 2013-а "сините" обявяват влизането ѝ в управата, но реалното ѝ влияние върху клубните дела започва доста по-рано. Първото известно кадрово решение на рускинята е от 4 години преди това. На полуфинала в Шампионската лига срещу "Барселона" Дидие Дрогба изрича нецензурни думи срещу съдията пред тв камерите и е дисквалифициран за 6 мача. Босовете на "Челси" са бесни на нападателя, който и без това до момента през сезона е вкарал само 5 гола. Но Грановская предлага да му удължат договора, като се застъпва за него и обещава, че той няма да подведе повече отбора. През следващия сезон "Челси" става шампион, а Дрогба вкарва 29 гола в Премиер лигата.
От 2010-а Грановская започва да ходи на заседанията на Съвета на директорите на клуба от името на Абрамович. Влиянието ѝ се засилва и скоро тя прави един от най-гръмките трансфери в историята на "Челси" - през зимата на 2011-а испанският нападател Фернандо Торес е взет от "Ливърпул" за рекордните 58.5 млн. паунда. Не че Торес оправдава големите очаквания, но клубът показва, че може да вземе на практика всеки играч, когото поиска.
Някои английски медии
започват да я наричат Специалната,
по подобие на прякора на Жозе Моуриньо. Впрочем и с португалския треньор тя има интересна история. Моуриньо завършва първия си престой в "Челси" след скандал с Абрамович. Но Грановская инициира преговори със Специалния, убеждава го и той се връща, като прави отбора шампион.
Работата на рускинята не се ограничава само с трансферите. Преди 4 г. "Челси" подписа 15-годишен спонсорски договор с Nike за 900 млн. паунда, който е рекорден в клубната история. Тя става и инициатор на т.нар. арендна реформа. През последните сезони клубът дава под наем много свои млади играчи, като през 2014/2015 футболистите на лондончани, играещи в други отбори, са 30. Разбира се, далеч не всеки от пратените на обиграване успява да се върне и да влезе в основния състав на "Челси".
Нидерландските спортни репортери често засичат Грановская и на домакинските мачове на "Витес", тъй като тимът от Арнем отдавна е фарм клуб на "сините".
"Имам три главни задачи. Първо - резултати. Второ - привличане и продажба на футболисти. Трето - развитието на играчите на "Челси", които попадат във "Витес". Всичките три са еднакво важни", каза в началото на престоя си през 2018-а в холандския тим руският му треньор Леонид Слуцкий.
Една от силните страни на Грановская е воденето на преговори. "Когато говориш с Марина, нейното "не" означава "не", което рядко се среща във футбола. Обикновено такъв отговор от устата на други директори означава, че ще трябва да направите още десетки срещи и накрая да се договорите за цената. Но когато Грановская каже "не", повече няма да се чуете с нея", разказва футболен агент в интервю за Telegraph Sport.
Като пример за гъвкавостта на рускинята при преговори може да се даде уволнението на треньора Маурицио Сари. След идването на Абрамович "Челси" стана рекордьор по изплащане на компенсации на уволнени треньори (общата сума надхвърля 100 млн. паунда). Но Сари стана изключение. Марина се договори с "Ювентус" и торинският клуб заплаща на лондончани 4 млн. за привличането му.
Но Грановская невинаги успява да изглади острите ръбове. Най-гръмкият ѝ конфликт бе с Антонио Конте. Италианският треньор я обвини в недостатъчна активност на трансферния пазар и открито заяви, че ръководството не го подкрепя. Конте искаше в тима Леонардо Бонучи и Фернандо Йоренте. В началото на 2018-а отношенията треньор–директор окончателно се влошиха. Конте спря да говори с Грановская директно и предаваше информацията чрез помощника си Карло Кудичини. Всичко завърши с уволнението на Конте през лятото на 2018 г., като клубът му плати почти 10 млн. паунда неустойка.
"Когато говорите с Грановская, можете да смятате, че директно общувате с Абрамович. Той ѝ се доверява абсолютно. Да се преговаря с нея е много трудно, защото тя действа от позицията на силата", казва пред "Билд" бившият мениджър на "Волфсбург" Клаус Алофс.
Рускинята разговаря от позицията на силата
даже с легенди на клуба. Преди години, когато отношенията между Джон Тери и "Челси" стават напрегнати и капитанът не иска да преподпише, като дава свои условия, Грановская му казва: "Или подписваш този договор, или се проваляш". И защитникът парафира 3-годишния контракт, който му е предложен.
Феновете на клуба се отнасят, общо взето, положително към Грановская. В социалните мрежи те обичат да припомнят успешни трансфери като продажбата на Оскар в Китай за 60 млн. паунда. А от последните "удари" феновете са най-впечатлени от напускането на Еден Азар. Белгиецът имаше само още година до края на договора, но Грановская успя да договори за него 88.5 млн. евро от "Реал" (Мадрид) и още половината на това под формата на допълнителни бонуси за клуба.
Когато през миналия сезон Оливие Жиру си бе наумил да напусне "Стамфорд Бридж", Грановская реши, че 33-годишният тогава французин може още да помогне на отбора, и благодарение на приятелството си с жена му повлия на неговото решение да остане. Жиру вкара първия си гол през сезон 2019/2020 срещу "Тотнъм", а в оставащите 7 кръга от първенството реализира още 11 и помогна на тима да завърши в Топ 4.
И това се превърна в поредната капка в морето от успешни кадрови решения на клубния директор на "Челси". Защото през зимата на 2019/2020 от "Челси" бе вдигната трансферната забрана и клубът можеше да привлича нови играчи, но така и не взе никого. Феновете негодуваха и дори пуснаха в социалните мрежи хаштага #MarinaOut с настояване за трансфери.
Но впоследствие стана ясно, че планът на Грановская не е включвал никакви сериозни зимни покупки. През лятото на 2020-а обаче "Челси" направи една от най-мощните си трансферни кампании. Под носа на "Ливърпул" беше взет нападателят на РБ "Лайпциг" Тимо Вернер. Привлечени бяха още Хаким Зиеш от "Аякс", Бен Чилуел от "Лестър" и Тиаго Силва от ПСЖ. А през септември пристигна и Кай Хаверц от "Байер" (Леверкузен).