Най-добрият тенисист в света Новак Джокович изненадващо се оттегли от президентския пост в Съвета на играчите към мъжката професионална асоциация (АТР), за да сформира алтернативна организация с проектофункции на синдикат. Сърбинът обяви решението си миналия уикенд и бързо предизвика разнопосочни реакции, предимно критични. Първи на отцепническата постъпка на Джокович се противопоставиха другите двама от Голямата тройка - Рафаел Надал и Роджър Федерер.
Това не попречи на новата Асоциация на професионалните тенис играчи (PTPA) да проведе първата си сбирка в американския национален тенис център "Били Джийн Кинг" в Ню Йорк миналата събота, два дни преди откриването на US Open. Там бяха приети и първите членове на новото сдружение.
Основен съмишленик на сърбина в основаването на PTPA беше канадският тенисист Вашек Поспишил, който обяви своето оттегляне като член на Съвета на играчите към АТР чрез "Туитър". По-късно световният №94 публикува в социалната мрежа и снимка на няколко десетки състезатели, позиращи групово на централния корт "Артър Аш" след "учредителното събрание".
After today’s successful meeting, we are excited to announce the beginning of the Professional Tennis Players Association (PTPA). The first player only association in tennis since 1972. #PTPApic.twitter.com/070TRKZ4xG
After today’s successful meeting, we are excited to announce the beginning of the Professional Tennis Players Association (PTPA). The first player only association in tennis since 1972. #PTPApic.twitter.com/070TRKZ4xG
Засега няма много конкретна яснота относно бъдещата дейност на новата организация. От някои изказвания на Джокович и Поспишил стана ясно, че приоритет ще бъдат тенисистите от Топ 500 в ранглистата на сингъл и от Топ 200 на двойки.
В отговор на новината за създаването на подобен "профсъюз" беше публикувано съвместно изявление от мъжката (АТР) и женската (WTA) професионални асоциации, от международната федерация (ITF) и организаторите на турнирите от Големия шлем.
"Сега, повече от всякога, се нуждаем от сътрудничество и стабилни взаимоотношения. Затова ние напълно подкрепяме АТР в нейната роля да защитава по най-добрия начин интересите на играчите в този процес - се казва в него. - Наша отговорност е да гарантираме, че спортът ни ще излезе от тази криза със здрави основи, върху които може да се гради. Сега е време за дори още по-силно единение, а не разделение. Време за планиране и действие в интерес на спорта днес и в бъдеще. Когато работим заедно, ние сме по-силни."
Въпреки това, след като спечели титлата от "Мастърс" на Синсинати в Ню Йорк миналата събота, Джокович защити своето решение и новата организация.
Novak Djokovic launches breakaway Professional Tennis Players Association (PTPA) despite opposition from Roger Federer, Rafa Nadal and Andy Murray https://t.co/c0o02SBOye
Novak Djokovic launches breakaway Professional Tennis Players Association (PTPA) despite opposition from Roger Federer, Rafa Nadal and Andy Murray https://t.co/c0o02SBOye
"Прочетох писмото от АТР, според което те смятат, че АТР не може да съществува паралелно с тази асоциация. С най-голямо уважение трябва да кажа, че не съм съгласен с това - заяви 33-годишният Новак. - От правна гледна точка ние сме 100% изрядни и имаме право да сформираме такова сдружение. Ние не призоваваме за бойкоти, нито създаваме алтернативни вериги от състезания. Това е важна стъпка за играчите, а и за спорта като цяло. Ние просто искаме да имаме собствена организация, която да е 100% наша. Определено смятаме да се опитаме да работим с АТР и с всички останали ръководни тела."
Надал и Федерер бяха сред общо шестима членове на Съвета на играчите към АТР, които се подписаха под писмо до играчите, призовавайки ги да не се присъединяват към алтернативната асоциация. В адреса до PTPA се изразява тревога относно отношенията на организацията с АТР, възможното спиране на турнири и липсата на яснота чия ще е отговорността при потенциална загуба на приходи.
Също така и Рафа, и Роджър споделиха притесненията си в "Туитър", апелирайки за обединение.
"Времената са несигурни и предизвикателни, но аз вярвам, че за нас е критично важно да застанем обединени като играчи и като спорт, за да трасираме най-добрия път напред", написа Федерер в отговор на публикацията на Надал.
I agree @RafaelNadal. These are uncertain and challenging times, but I believe it’s critical for us to stand united as players, and as a sport, to pave the best way forward. https://t.co/foAmiLVrdV
I agree @RafaelNadal. These are uncertain and challenging times, but I believe it’s critical for us to stand united as players, and as a sport, to pave the best way forward. https://t.co/foAmiLVrdV
Четвъртият тенисист от някогашната Голяма четворка - Анди Мъри, беше по-сдържан. Шотландецът заяви, че не е против синдикат на играчите, но според него той трябва да включва и състезателки от женската верига.
"Аз не съм напълно против такъв профсъюз. Мисля, че на настоящото ръководство на PTPA трябва да се даде известно време, за да приложи своята визия. Но ми се струва, че посланието им ще е много по-силно, ако в този екип бъдат включени и представителки на WTA", заяви двукратният олимпийски шампион. Сър Андрю добави, че засега не смята да се присъединява към новата организация.
Подгласникът на Джокович в "Мастърс" на Синсинати - Милош Раонич, обаче обяви, че ще го направи. Канадецът от черногорски произход се оплака, че играчите "са държани на тъмно от нашето ръководство в продължение на шест месеца".
На първо време Джокович и Поспишил планират да изпълнят двугодишен мандат като съпрезиденти на PTPA, като имат намерение в бъдеще да проведат избори за изпълнителен борд с до девет членове. По думите на канадеца с чешки корени асоциацията има за цел "да обедини тенисистите, гласовете им да бъдат чути и да има влияние върху решенията, които влияят на живота и прехраната им".
Според в. "Ню Йорк Таймс" в учредителния акт на PTPA е записано, че новата организация ще търси контрол върху поделянето на приходите, дисциплинарните действия, пенсиите на играчите, пътуванията, застраховките и удобствата по време на турнири от веригата на АТР.
Президентът на АТР Андреа Гауденци коментира, че този ход "няма логика".
"Тенисистите в момента имат това, за което състезателите в други спортове могат само да мечтаят - гарантирано място на шефската маса. Това е, за което играчите се бореха при създаването на АТР Тур", добави италианецът, който оглави професионалната асоциация през януари 2020 г.