За пореден проблемен строеж алармира гражданската организация "Спаси София". На територията на спортния комплекс "Диана" (известн като "Дианабад") се излива бетон и се вдигат колони за автомивка с кафе-бар, която е определена като "преместваем обект".
Граждани от района показаха бетонните плочи и стени и канализацията, която я няма по проект. Те обясниха, че не е имало обществена поръчка, нито обществено обсъждане за строежа, нито екологична оценка на обекта. Според тях основният проблем е, че автомивката ще е прекалено шумна и ще замърсява района, започвайки от намиращите се само на няколко метра тенис кортове. Те посочиха, че цялата задна линия на комплекс "Диана" е отдадена под наем на частни фирми - за заведение, сервиз, складове, такксиметрова фирма, а сега към тях се добавя и автомивка.
Столичната община е издала разрешение за "поставяне" на "преместваем обект" автомивка на територията на спортния комплекс Диана в ж.к. Дианабад. Това е поредното отхапване на площи от комплекса, след като други части от него също бяха застроени и асимилиани за странични дейности през годините. Вместо да експлоатира този важен обект по предназначение, Министерството на спорта и подопечната му компания "Национална спортна база" са се превърнали в наемодатели на търговски площи, в повечето случаи на символични цени и то за обекти нямащи нищо общо с каквито и да било спортни дейности. За да не остане по-назад, Столичната община е парафирала с разрешение тази схема. И защо не, след като подобни безобразия се извършват масово в София – очевидни строежи се вписват като "преместваеми обекти", а някои случаи дори като тенти, слънцезащитни съоръжения и мобилни търговски обекти. Настояваме Дирекция "Общински строителен контрол", подчинена пряко на Главния архитект на Столичната община, да извърши обстойна проверка на място и да установи дали извършените дейности съставляват незаконен строеж. Призоваваме отговорните длъжностни лица да публикуват констатациите публично, за да може да бъде защитен изцяло обществения интерес. #СпасиСофия #Строеж #КомплексДиана
Posted by Спаси София on Wednesday, September 23, 2020
Боян Юруков от "Да, България" подчерта, че единственият кладенец за водоизточник в района се намира точно там, и че няма право за копаене не допълнителни. Това означава, че автомивката ще използва именно този кладенец за нуждите си, а водата от него е предназначена за басейните на "Дианабад".
"Ако някой е имал някакви илюзии, че басейнът ще бъде оправен - всъщност няма да има вода за него. Реално в "Дианабад", освен че ще бъде шумно и мръсно, спортът ще е второстепенна дейност. Разпродават буквално на безценица площите", допълни Юруков и обяви, че следващата стъпка е хората от района да излязат на протест на кръстовището при спортния комплекс, което е едно от най-натоварените в столицата, за да бъдат чути.
Вдясно момчетата от националния ни отбор по бокс 🥇 тренират на паркинга на комплекс Диана между колите.
Вляво Кралев си строи незаконна автомивка 🤬 в същия този комплекс от национално значение предназначен единствено и само за спорт. pic.twitter.com/oOHVlHXh62
Вдясно момчетата от националния ни отбор по бокс 🥇 тренират на паркинга на комплекс Диана между колите.
Вляво Кралев си строи незаконна автомивка 🤬 в същия този комплекс от национално значение предназначен единствено и само за спорт. pic.twitter.com/oOHVlHXh62
Стопанин на "Дианабад" е държавното дружество "Национална спортна база" ЕАД (НСБ), чийто принципал е спортният министър Красен Кралев, а изп.-директор - Пламен Манолов.
Всъщност, именно НСБ строи въпросната автомивка с кафе-бар, като работите започват още през 2019 г. За тях още през 2018 г. е поискано разрешение от районната администрация на "Изгрев" и тя издава такова, съобщава "Капитал". Сградата е определена като "преместваем обект", което спестява обществените обсъждания с граждани в района, както и екологичната оценка. Документацията по конкурса за наем на мивката пък не е публикувана в публичното пространство.
От общината са обяснили, че "преместваемият обект" е толкова масивен, заради пропаднала стара подпорна стена и настилка. Решението е взето по време на мандата на предишния кмет от ГЕРБ Цветан Жеков, който от тази година е изп.-директор на общинското дружество "Чистота Искър".
"Тази база е собственост на спортното министерство и имотът е държавен. Затова то може да разполага с него както сметне за необходимо, в рамките на закона. Общината трябва да разреши поставянето на преместваемия обект, защото всеки собственик, включително и частните, са длъжни да ни уведомяват, когато подготвят нещо на нейна територия. Няма нарушения на закона при издаденото разрешение, нито се нарушава Законът за отстоянията", казва пък настоящият кмет на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев (БСП). Той смята, че единственият проблем с казуса е, че "някои хора не искат да гледат автомивка през прозорците си".
ПРИЧИНАТА
Защо му е на спортното министерство строи автомивка в пределите на спортната база?
В средата на 2019 г. държавното НСБ ЕАД прави конкурс за отдаване на обекта под наем в срок от 10 г. Печели го "Саломе", предложила наемна цена 520 лв. на месец и инвестиция от 185 000 лв. Според Търговския регистър едноличен собственик на фирмата е Милка Славчева Танева (84 г.), която е получила дяловете през февруари 2018 г. от Теменуга Горанова и Орлин Маринов.
Горанова участва в управлението на друго търговско дружество - "Джи Ен Ди-Ко", а Орлин Маринов е част от "ВАИ холдинг" - икономическата структура на някогашния "ВИС 2". Маринов е и в още няколко фирми, начело на които е сръбският гражданин Решат Биляли, и е съдружник в "Медицински център по естетична пластична хирургия и козметична дерматология "Есте Клиник". В "Есте" съдружник преди години, заедно с Маринов, е бил и настоящият изп.-директор на "Национална спортна база" ЕАД Пламен Манолов.
На сайта на държавното дружество обаче няма информация за договора със "Саломе". Затова наскоро депутатите от БСП Георги Йорданов, Весела Лечева и Илиян Тимчев попитаха писмено спортния министър Красен Кралев доколко е съвместима автомивката с една национална спортна база, като "Диана".
В отговора на министерството обаче се казва, че договор не е сключван. Пред "Капитал" Пламен Манолов твърди същото, като посочва, че ще се стопанисва и управлява от НСБ ЕАД. Според него решението за автомивката е защото НСБ е търговско дружество, което самостоятелно извършва стопанска дейност и не получава държавно финансиране. Преценено било, че освен печалбата от автомивката, бонус ще бъде, че тя ще обслужва автомобилите, собственост на спортното министерство и неговите дружества.
Не става ясно защо държавното НСБ ЕАД не е сключило договора със спечелилата конкурса за наем фирма "Саломе". Но, ако се приеме, че тази фирма е предложила адекватна цена за строеж на мивката от 185 000 лв., откъде сега НСБ ЕАД взима тези пари, за да построи мивката. Не е ясно също защо дружеството решава, че е по-добре да инвестира толкова много пари за собствена автомивка, отколкото спортното министерство да си мие колите в съществуващи такива из столицата.
Манолов освен това разкрива, че в района ще се изгради и пропускателен пункт, защото сега на територията на спортната база "влизат неконтролирано автомобили на живеещите в района, което създава неудобства на спортистите".
КОНКУРСИТЕ
Поглед върху конкурсите и търговете, които обявява "Национална спортна база" ЕАД, показва, че те са предимно за отдаване на различни площи под наем. Така например последният такъв - от 6 април 2020 г., който е наличен на сайта на НСБ, е за даване под наем на 15 апартамента в жилищните сгради в "Диана" на цени от 300 до 375 лв. месечно; за таванско помещение (22 кв.м.), пак в "Диана", за нуждите на мобилен оператор срещу 2820 лв. с ДДС на месец; на още 4 помещения и площи за нуждите на мобилни оператори - в "Арена Армеец" (две по 117 лв. на месец), на "Белмекен" (3240 лв.) и в зала "София" (840 лв.); както и на пет зали в ст."Васил Левски".