Световните №1 застанаха на олимпийския път на Стоеви

Българските бадминтонистки имат само един предишен успех срещу китайките

Стефани (вляво) и Габриела (вдясно) позират в "Ла Шапел Арена" след победата си над американките Ани Су и Кери Су, която им гарантира дебют на олимпийските 1/4-финали в бадминтона.
БОК / Йордан Петков

Възможно най-високото препятствие ще трябва да преодолеят бадминтонистките Габриела и Стефани Стоеви, за да продължат пътя си към медалите в турнира на женските двойки от олимпийските игри в Париж 2024. Българските сестри, които вчера за първи път в кариерата си се класираха за 1/4-финал на най-големия спортен форум, се паднаха в схемата на елиминациите срещу китайските №1 в света Чън Цинчън и Дзя Ифан.

Хасковлийките имат една-единствена победа от девет предишни изиграни мача с азиатките. Успехът им е от "Чайна Оупън" през септември 2018 г. - с 2:1 (19, -16, 19) гейма. За последно Габриела и Стефани играха с Чън и Дзя на "Малайзия Оупън" през януари 2023 г. и загубиха с 0:2 (-17, -17).

Китайките са 4-кратни световни шампионки (2017, 2021, 2022, 2023), а на предишната олимпиада в Токио 2020 спечелиха сребърните медали. Мачът между Стоеви и Цинчън/Ифан ще се играе в четвъртък (1 август) в зала "Ла Шапел Арена", като конкретната програма все още не е обявена.

Победителите от този двубой ще срещнат на 1/2-финалите по-добрите измежду Ким Со-йеонг/Конг Хий-йонг (Корея) и Пърли Тан/Тинаа Муралитаран (Малайзия). В долната половина на схемата двата 1/4-финала противопоставят: Баек Ха-на/Лий Со-хий (Корея) - Лиу Шъншу/Тан Нин (Китай) и Нами Мацуяма/Чихару Шида (Япония) - Майкен Фруергор/Сара Тигесен (Дания).