Световният шампион твърде бързо укроти волейболните "лъвове"

20 Юни 2024
Италианският посрещач Матия Батоло забива с ярост топката в българското поле покрай отчаяния опит за единичен блок на диагонала Димитър Димитров.
FIVB

Волейболистите от националния отбор започнаха устремно мача срещу Италия от Лигата на нациите (VNL), но в крайна сметка не успяха да вземат нито гейм от световния шампион. "Адзурите" твърде бързо укротиха българските "лъвове" и се наложиха с 3:0 (25, 20, 21) в група 5 от последната трета седмица на редовния сезон в Любляна.

В началото на мача избраниците на италианския ни селекционер Джанлоренцо Бленджини показаха добра организация и ритъм и изненадаха тима от родината на треньора. България реализира няколко брейк точки и поддържаше добра преднина чак до 18:14. Само че в заключителните моменти от гейма италианците вдигнаха нивото си и успяха да обърнат развоя в самия край.

Това се оказа и повратният момент, защото нашите волейболисти повече така и не показаха увереност, докато "скуадра адзура" само увеличаваше темпото.

"Имаме своите проблеми в атака. Изиграхме добър първи гейм, но не успяхме да задържим постоянство в края. Това е волейболът. В предния мач водехме с 2:0 и загубихме третия гейм по много тежък начин. Така че нищо не се знае", коментира с усмивка помощникът в треньорския ни екип Франческо Кадеду.

Думите му обаче бяха бързо опровергани и третият гейм се разви светкавично в посока на противника.

Титулярният състав на Бленджини беше изграден от Симеон Николов, Димитър Димитров, Аспарух Аспарухов, Георги Татаров, Илия Петков, капитана Алекс Грозданов и либерото Мартин Божилов. От пейката да помагат влязоха Самуил Вълчинов, Светослав Станков, Венислав Антов и Денис Карягин.

Нито един български волейболист не стигна до двуцифрен точков актив. Най-резултатни в отбора ни станаха центърът Грозданов (4 блока) и резервният диагонал Антов с по 8 т., а посрещачът Татаров завърши със 7 т. (1 ас).

В топреализатор в двубоя се превърна италианският краен нападател Матия Ботоло с 15 т. (3 аса, 1 блок). Трима допринесоха за успеха с по 8 т. - центровете Джовани Сангинети (2 аса, 1 блок) и Леандро Моска (2 блока) и посрещачът Лука Поро (1 блок).

Загубата беше седма от общо 10 изиграни мача за тима ни във VNL този сезон и той остава на 14-о място сред 16-те участника с 8 т. (3-7). Италия оглави временното класиране с 24 т. (8-2), преди Словения (21 т., 8-1) и Полша (21 т., 7-2) да изиграят своите мачове.

🔴 Full Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/VNL?ytv=dWatch the men's highlights between Bulgaria and Italy from Week...