Световният шампион вкара 7 гола на Украйна

08 Окт. 2020
АФП

Световният шампион Франция демонстрира стряскаща форма в навечерието на втория кръг от комерсиалния футболен турнир на УЕФА - Лигата на нациите. В контрола в Париж "петлите" разгромиха тима на Украйна със 7:1, отбелязвайки четири гола още преди почивката.

В своя юбилеен мач №100 за националния отбор Оливие Жиру се разписа два пъти в украинската врата и вече има 42 попадения със синята фланелка. Така централният нападател на "Челси" излезе на второ място във вечната голмайсторска листа на страната си, изпреварвайки легендата Мишел Платини, вкарал 41 попадения в 72 мача (1976-1987). Топреализатор на французите е Тиери Анри с 51 гола в 123 мача (1997-2010).

Резултата на "Стад дьо Франс" откри 17-годишният Едуардо Камавинга, който пък стана най-младият голмайстор за Франция от повече от век. Последният играч, разписвал се за "петлите" на тази възраст, беше Морис Гастижер в приятелски мач срещу Швейцария (2:2) на 8 март 1914 г.

Останалите попадения за разгромния успех снощи реализираха Корентен Толисо, Килиан Мбапе и Антоан Гризман, а Виталий Миколенко си отбеляза автогол. Виктор Циханков вкара почетния гол за Украйна при резултат 0:4 в началото на втората част.

В същото време на ст. "Жозе Алваладе" в Лисабон в приятелски мач се срещнаха последните два европейски шампиона - Португалия (2016) и Испания (2008, 2012). Двубоят завърши 0:0, като гостите създадоха повече голови положения, а домакините пропуснаха по-чистите. Португалците уцелиха два пъти напречната греда - веднъж след шут на капитана Кристиано Роналдо и веднъж след изстрел на Ренато Санчес.

"Роналдо е изумителен футболист - коментира селекционерът на испанците Луис Енрике. - Мисля, че най-впечатляващото в него, както и в Меси, е това, че годините вървят, а той продължава да се представя на най-високо ниво. Цифрите доказват неговите качества."

Следващият мач на Португалия е в неделя като гост срещу Франция в група 3 от Лига А на Лигата на нациите. След първия кръг от турнира и двата тима са с пълен актив - 6 т. от два мача.

Световният шампион от 2014 г. Германия също изигра контролен двубой снощи и не успя да запише победа, въпреки че три пъти повеждаше в домакинството си срещу Турция. Срещата на ст. "Райн Енерги" в Кьолн завърши 3:3, като и шестте попадения паднаха след 45-ата минута.

В добавеното време на първата част Юлиан Брант откри резултата с елегантен прехвърлящ удар, а след почивката двата тима си размениха още пет гола. В 50-ата мин. турците изравниха чрез Йозан Туфан, в 58-ата Флориан Нойхаус отново изведе "маншафта" напред, а в 67-ата Ефеджан Караджа направи 2:2. Бундестимът пак поведе след гол на Лука Валдшмит в 80-ата мин., но южните ни съседи се добраха до равенство в четвъртата минута на добавеното време чрез Кенан Караман.

Любопитното е, че Франция, Португалия и Германия ще бъдат в една група по време на Евро 2020 следващото лято. А по волята на жребия четвъртият съперник на трите колоса може да бъде България, ако се класира. Националите ни трябва да направят първата крачка тази вечер в полуфинала от баражите - срещу Унгария. След това предстои евентуален финал срещу победителя от двойката Исландия - Румъния.