България пречупи аутсайдера Салвадор в тридневна драма за Купа "Дейвис"

16 Септ. 2024
Янаки Милев изтръгна успеха срещу Марсело Аревало в решаващия сингъл в Пловдив.
БФТенис

Българският национален отбор по тенис извоюва една от най-драматичните си победи в историята на турнира за Купа "Дейвис". В мач от Световна група II, продължил три вместо два дни, избраниците на капитана Валентин Димов надделяха с 3-2 като домакини в Пловдив над сочения предварително като аутсайдер състав на Салвадор.

След като в събота двата тима си размениха по една победа на сингъл, тенисистите ни изоставаха с 1-2 след срещата на двойки, с която бе открита програмата в неделя. На каре Александър Донски и Пьотр Нестеров отстъпиха пред Марсело Аревало и Сесар Крус, допускайки обрат със 7:5, 6:7 (4), 3:6.

Двубоят трябваше да приключи още снощи с ответните две срещи поединично, но заради дъждовното време играта беше прекъсната малко преди България да изравни общия резултат. Дебютантът Илиян Радулов водеше с 6:1, 5:2 и 40:40 в подаването на Хуан Карлос Фуентес, когато съдиите прецениха, че повече не може да се играе на клей корта в ТК "Локомотив".

При подновяването днес 19-годишният Радулов пропусна един мачбол, но бързо затвори срещата с втората си възможност за 6:2 гейма във втория сет. Така всичко остана да се реши в заключителния сингъл между Янаки Милев и Марсело Аревало - двукратен шампион на двойки от "Ролан Гарос" (2022, 2024).

След близо два часа и половина същинска битка 20-годишният българин пречупи 13 г. по-възрастния си опонент с 2:6, 6:1, 7:6 (6). Развоят на третия сет беше абсурдно драматичен - Милев три пъти поведе с пробив и три пъти допусна моментален рибрейк, като в последния случай сервираше за мача при 5:4 гейма. Два гейма по-късно пък Янаки отрази три поредни мачбола, след като изостана с 0:40, сервирайки при 5:6.

В тайбрека нашият национал поведе с минибрейк, след което загуби четири поредни точки и салвадорецът дръпна с 4:1. На свой ред българинът спечели пет поредни разигравания и стигна до два мачбола при 6:4. Аревало отрази и двете поредни възможности, но това сякаш бяха и последните му сили, защото Милев успя да затвори героично мача при следващия открил му се шанс след 2:27 ч. игра.

Инфарктната победа осигури на отбора ни място в плейофите за влизане в Световна група I през февруари 2025 г. Също тогава Салвадор ще играе бараж за оставане в Световна група II.