Тийнейджър спря Григор Димитров в Шанхай

Коко Гоф не позволи на Виктория Томова да подобри личния си рекорд на "WTA 1000"

09 Окт. 2024
Григор Димитров беше надигран от младия чех Якуб Меншик за втори път на "Мастърс" тази година.

Григор Димитров не успя да се пребори за място на 1/4-финалите в турнира от сериите "Мастърс" по тенис в Шанхай, Китай. В мач от IV кръг поставеният под №9 българин отстъпи пред 19-годишния Якуб Меншик с 3:6, 6:3, 4:6 и пропусна възможността да се изправи на следващото стъпало срещу бившия №1 в света Новак Джокович.

Днешният двубой не започна никак добре за Григор, който допусна пробив още в първия си сервис гейм и набързо изостана с 0:3. До края на първия сет 33-годишният хасковлия така и не получи шанс да върне брейка и тийнейджърът от Чехия поведе с 1-0.

Вторият сет се разви огледално, макар че след като осъществи ранен пробив, Димитров трябваше в два различни гейма да отразява по три брейкбола, за да задържи аванса си и да изравни общия резултат. В първия случай нашият топ тенисист се спаси от 15:40 и след това от предимство за Меншик, а във втория се справи от 0:40.

В решаващата част българинът беше този, който първи стигна до възможност за пробив, но след като я пропусна в третия гейм, загуби собственото си подаване и чешкият талант дръпна с 4:1. После първата ни ракета отрази още три брейкбола в шестия гейм и дори успя да върне пробива в деветия, точно когато съперникът му сервираше за победата.

Само че усилията на Григор отидоха на вятъра, тъй като още в следващото си подаване той даде два поредни мачбола на Меншик и успя да спаси само първия от тях. Така бившият №3 в света допусна второ поражение от два изиграни мача срещу този противник - първият беше на "Мастърс" турнира на клей в Мадрид през април, когато чехът се наложи с 6:2, 6:7 (4), 6:3.

BG ЗАГУБА СРЕЩУ №4 В СВЕТА

Първата ни ракета при дамите Виктория Томова също приключи участието си на "WTA 1000" турнира в Ухан, Китай. Във II кръг българската топ състезателка претърпя поражение срещу световната №4 Коко Гоф (САЩ) с 1:6, 2:6 само за 75 минути.

Американката продължава да демонстрира впечатляваща форма, след като миналата седмица спечели титлата в надпреварата от същата категория в столицата Пекин. Гоф допусна пробив за начало на мача, но след това спечели 10 поредни гейма срещу Томова, повеждайки със сет и 4:0 във втория.

Така 29-годишната софиянка отново не можа да стигне до III кръг на състезание от този ранг. За Вики това бе 18-о участие в турнир "WTA 1000", като тя никога не е записвала повече от един успех в основната схема. Освен тази седмица в Ухан, тя има още само шест победи в I кръг от такава категория - в Дубай (2023), Маями (2023, 2024), Индиън Уелс (2024), Рим (2024) и Пекин (2024).

Все пак записаният успех във вторник срещу Ашлин Кругър на практика гарантира на най-добрата ни тенисистка оставане в Топ 50 на ранглистата. В класирането на живо тя запазва 48-ата си позиция, а до края на турнира реалистичен шанс да я изпревари има само една състезателка - настоящата №51 в света Уан Синю от Китай.