Медия без
политическа реклама

Треньорът на Серена Уилямс зове за революция в тениса

"Ястребовото око" е грешка, а правилата за поведение - голяма грешка, смята Патрик Муратоглу

04 Май 2019
Патрик Муратоглу и възпитаничката му Серена Уилямс попаднаха в центъра на скандала от женския финал на US Open през 2018 г.
ЕПА/БГНЕС
Патрик Муратоглу и възпитаничката му Серена Уилямс попаднаха в центъра на скандала от женския финал на US Open през 2018 г.

Финалът в женския турнир на Откритото първенство на САЩ през 2018 г. превърна Патрик Муратоглу в революционер №1 в тениса. Скандалът между възпитаничката му Серена Уилямс и съдията Карлос Рамос бе провокиран от жестовете на френския треньор към американската тенисистка и от тогава той възприе ролята на флагман в борбата за легализирането на т. нар. коучинг.

В началото на годината Муратоглу публикува двустра̀ничен манифест за промени в тениса, а наскоро даде обширно интервю за британския в. "Метро", в което доразви тезите си и разшири своя "план за спасение на тениса".

По мнението на 48-годишния французин тенисът изостава от прогреса. "Средната възраст на запалянковците е 62 години. Очевидно в управлението на играта има някакви грешки, щом не можем да бъдем привлекателни за младежта. Ние сме привлекателни за хората на възраст, а лично аз се съмнявам дори в това. Според мен ние просто сме съхранили феновете, които сме спечелили през 70-те и 80-те години на ХХ век. Преди десет години средната възраст на аудиторията беше 52, сега е 62. Ако не направим нещо, след още десет години ще е 72", смята Муратоглу.

Мнозина обаче се съмняват в цитираните числа. Най-малкото защото френският треньор не посочва източник на данните, а това винаги е подозрително. Съществува и по-достоверна статистика, която не съвпада съвсем с твърденията на наставника на Серена Уилямс. Според икономическото издание "Спортс бизнес джърнъл" (чийто наблюдения обхващат само САЩ) през 2016 г. средната възраст на феновете на мъжкия тенис е била 61 г., а на женския - 55.

Относно динамиката на застаряване на любителите на тениса Патрик също греши. Средната възраст на гледащите веригата на АТР е нараснала с 10 години не за едно десетилетие, а за 16 сезона (от 2000 до 2016 г.). През този период зрителите на WTA пък са се подмладили - от средно 58- на 55-годишни.

Като цяло обаче Муратоглу е прав, че тенисът привлича предимно възрастни хора. Например, по средна възраст на феновете АТР отстъпва само на конните надбягвания и голфа. От друга страна, женският тенис е единственият вид спорт, който от началото на XXI век е привлякъл все повече млади запалянковци.

Амбицията на Патрик Муратоглу не е да променя фундаменталните правила на играта, например със съкращаване на сетовете. Неговата програма за привличане на нови зрители се крепи на три опорни точки: "Повторенията с "Ястребово око" са грешка. Забраната за подсказване от треньорите е грешка. Правилата за поведение са грешка. Голяма грешка. Много голяма грешка."

Французинът счита, че отмяната на правилата за поведение на корта ще направи тениса по-популярен сред хората, които просто искат да гледат шоу.

"Позволете на играчите да бъдат себе си и тогава феновете ще могат да ги опознаят по-отблизо. Те ще бъдат харесвани или няма да бъдат харесвани, но човек ще може да гледа мач с емоции - посочва Муратоглу. - Ако не можем да различим тенисистите, защото всички са еднакви, става скучно. На нас може и да не ни се струва така, защото обичаме обичаме тениса. Но ако доведете някой неизкушен в нашия спорт, на него със сигурност ще му доскучее. Имам една млада позната, която в тениса харесва единствено Ник Кириос. Защо? Защото Ник дава на хората това, което тенисът не им дава. В тениса всичко е монотонно, а той го прави динамично."

На въпрос за ползата от истерията на Серена във финала на US Open Муратоглу не отговори директно: "Разбирате, че ми е трудно да говоря по тази тема. Но вие знаете отговора. Знаете го."

Общо взето, мнението му е, че играчите не бива непременно да бъдат някакви съвършени хора. "За Федерер и Надал няма какво да се каже. Да, те са идеални, потресаващи. И? Не казвам, че трябва да им се търсят недостатъци. Но е много по-вълнуващо да гледате реалния свят - да се радвате на някого или пък да не харесвате някого, но да виждате емоция", смята треньорът.

Също така според него повторенията на спорни ситуации трябва да се отменят, пак в името на шоуто.

"Иначе няма спорове. Преди Макенроу си губеше ума на корта и това бе забележително. А сега: "Топката е в аут? Добре." Скучно. Технологията е нещо фантастично, но не всичко трябва да е скучно. Искаме да спорим, защото топката всъщност е изглеждала добра и ние сме разстроени, че нашият любимец е загубил заради ужасния съдия. Тогава има тема за обсъждане сред приятелите. Хората гледат кино, за да изпитват емоция. Причината да гледат спорт е същата. Ако изрежем цялата емоция, защо да гледат тенис? Защото се захласват по самата игра? Тези хора са много малко", твърди французинът.

Аргументите на Муратоглу са горе-долу същите, когато става дума за получаването от играчите на съвети от техните треньори по време на мач.

"Това е интересно да се наблюдава. Например, във финала на женския турнир в Индиън Уелс треньорът на Бианка Андрееску свърши страхотна работа и обърна хода на мача (б.р. - в третия сет канадката с румънски произход поиска лекарско прекъсване и бе на път да се откаже срещу Ангелик Кербер, но наставникът ѝ Силвен Брюно я надъха с няколко реплики от трибуните и впоследствие тя спечели титлата). Това беше впечатляващо, неговата реч беше вдъхновяваща. Той се справи отлично - коментира Муратоглу. - Друг път ще е различно. Някой път играчът ще спори със своя треньор, защото е на различно мнение. Защото е подвластен на емоцията. За съжаление в момента това не може да се види. Писна ми всичко да е идеално. Никой не е идеален. Не бива да се създава заблуда. Хората не обичат заблудата. А ние я създаваме."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата