Медия без
политическа реклама

Три коня печелят повече от Надал, Федерер и Джокович накуп

Най-търсеният за разплод - Галилео, докарва на собствениците си над $80 млн. годишно

Франкел след спечелването на последното състезание в кариерата си - Шампионския турнир в Аскът през октомври 2012 г.
Уикипедия
Франкел след спечелването на последното състезание в кариерата си - Шампионския турнир в Аскът през октомври 2012 г.

На търг в аукционна къща "Татърсалс" (б.р. - една от водещите в Европа, специализирани за продажба на спортни коне) младо жребче беше купено за $4.8 млн. Това се оказа и най-скъпият едногодишен кон за 2018 г. При представянето му животното още си нямаше име и му бе сложено обозначителното "Лот 325". Купувачи се оказаха катарският шейх Фахад Ал-Тани и неговите братя.

Интересното е, че тази голяма сума бе платена за жребче, което още не е преминало през ездова подготовка и до момента не се е доказало по никакъв начин на манежа. Всъщност шейховете дадоха парите изключително заради неговото родословие. За тях това е инвестиция, която в перспектива може да им върне вложението десетократно.

В момента


в света има три супержребеца,

 

доминиращи сред конете за разплод. Те са Дубави (собственост на компанията на емира на Дубай Мохамед бин Рашид Ал-Мактума), Галилео (собственост на ирландския милиардер Джон Маниър) и синът на Галилео - Франкел (в конюшните на саудитския принц Халид бин Абдула).

На стопаните на трите им се плаща скъпо и прескъпо, само за да ги "отпуснат" за разплод. Така цената на Франкел за една среща с кобила е 175 000 паунда, на Дубави - 250 000 паунда, а интересът към Галилео е толкова голям, че хонорарът за него не е упоменат публично. Експерти обаче твърдят, че става въпрос за сума между 400 000 и 600 000 евро. През миналата година Дубави е имал сношение със 174 кобили (един от резултатите е именно "Лот 325"), Галилео е оплодил 178 кобили, а Франкел - 195. Така Франкел е осигурил за стопаните си $32 млн., Дубави - 57 млн., а Галилео - от 82 до 124 млн. Така по скромни оценки тези три супержребци

 

през 2017 г. са "заработили" поне $171 млн. 

 

Това действително е повече от приходите на Голямата тройка в мъжкия тенис - Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович, при това взети заедно. По оценки на сп. "Форбс" тримата общо изкарват $142 млн. 

Е, действително конете отстъпват на Лионел Меси и Кристиано Роналдо, които през 2017 г. са спечелили вкупом $219 млн. Но експерти на CNN отбелязват, че доходите на футболистите чувствително спадат след края на кариерите им, докато при приходите на конете се случва точно обратното - растат нагоре с възрастта.

Доказателството е Франкел. Той е участвал в състезания малко повече от две години - от август 2010 до октомври 2012 г. И печели всичките 14 турнира, в които участва. Дори го определят като най-добрият кон в историята, а по най-сдържаните оценки неговата цена е надвишавала 100 млн. паунда.

Първата си кобила той опложда през февруари 2013 г. и поколението, което се ражда тогава, вече участва в надпревари и ги печели. Това дава основание на стопанина на Франкел през тази година да увеличи цената му за сношение с 40%. 

Сега този кон е на 10 години, а баща му Галилео е с 10 г. по-възрастен - на 20, и е най-търсеният жребец в света, както стана дума. Ако Франкел спази своето темпо, а и има дълголетието на баща си, в следващото десетилетие

 

може да донесе приходи над $300 млн.

 

Не е трудно да се досети човек, че тези три супержребеца осигуряват и супержребци на бъдещето. Така от Франкел са се родили 11 коня, които са спечелили състезания от най-висока категория, от Дубави - 37, а от Галилео - над 70, включително и Франкел. На тези млади състезателни животни им предстои сравнително кратка кариера. И вече след нейния край към тях ще има огромен интерес за разплод, съответно и към техните потомства. Именно затова бе и платена тази главозамайваща сума за "Лот 325".

Но и стопаните на кобили, заплождани от породистите коне, имат голяма изгода. Само на въпросния търг в "Татърсалс", на който бе купен "Лот 325", общо осем деца на Галилео са били продадени за по над милион гвинеи (в търговете за коне по традиция се използва тази стара британска валута, равна на 1.05 паунда). А един от жребците е бил продаден на 3.4 млн. гвинеи...

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

коне, спортен бизнес