Медия без
политическа реклама

Вицешампионът в Първа лига вече ще стартира в Лига Европа

Промяната влиза в сила от сезон 2024/2025 в континенталния клубен футбол

25 Апр. 2023
През последните 5 г. битката за титлата в Първа лига се водеше основно между "Лудогорец" и "ЦСКА-София", като разградчани я спечелиха във всеки от въпросните сезони, а "червените" завършиха втори в три от случаите. И в настоящото първенство претендентите са същите, като в момента столичани са лидери, а "зелените" са зад тях.
SPORTAL.BG архив
През последните 5 г. битката за титлата в Първа лига се водеше основно между "Лудогорец" и "ЦСКА-София", като разградчани я спечелиха във всеки от въпросните сезони, а "червените" завършиха втори в три от случаите. И в настоящото първенство претендентите са същите, като в момента столичани са лидери, а "зелените" са зад тях.

Второто място в българското футболно първенство ще има нов залог от сезон 2024/2025 в европейските клубни турнири. Тогава ще влязат в сила разширените формати на трите основни надпревари на УЕФА - Шампионската лига, Лига Европа и Лигата на конференцията.

Занапред вицешампионът в Първа лига вече ще започва своето участие от квалификациите на втория по сила турнир, за който в момента България няма директна квота. В началото на настоящия сезон четирите наши отбора с право на евроучастие стартираха в пресявките на ШЛ (шампионът) и на ЛК (носителят на купата, вторият и третият от първенството), като същата схема ще бъде приложена и за следващата кампания (2023/2024).

От догодина обаче страната ни ще попадне в групата от общо седем национални федерации, имащи право на един отбор в I кв. кръг на ШЛ (шампионът), един отбор в I кв. кръг на ЛЕ (сребърният медалист) и два отбора във II кв. кръг на ЛК (носителят на купата и бронзовият медалист). Загубилите в който и да е предварителен етап на Шампионската лига и Лига Европа ще продължават участието си на следващото стъпало в по-долния турнир.

Това разпределение се отнася за държавите от 23-то до 29-о място в ранглистата на УЕФА за 2023/2024 г.: съответно Швеция, Полша, Унгария, Румъния, България, Словакия и Азербайджан.

 

НОВОСТИ

Промените са следствие от миналогодишното решение на европейската централа да увеличи броя участници в груповите фази на своите клубни турнири.

В същинската надпревара на Шампионската лига от 2024 г. нататък вече ще участват 36 вместо 32 отбора. Те няма да бъдат разделяни в групи, а ще играят помежду си на принципа на "швейцарската система" в шахмата (жребий за I кръг, след което всеки следващ съперник се определя според постигнатите резултати, така че винаги да се срещат равностойни противници).

Всеки отбор ще трябва да изиграе по 8 мача срещу 8 различни съперника (4 домакинства и 4 гостувания) в рамките на 10 седмици. Ще се изготвя общо класиране, в което първите осем тима накрая ще се класират директно за 1/8-финалите, а заелите от 9-о до 24-то място ще играят плейофи помежду си за попълване на Топ 16.

Аналогичен ще е форматът и в другите два турнира - Лига Европа (от 32 на 36 участника, по 8 мача за 10 седмици) и Лигата на конференцията (от 32 на 36 участника, по 6 мача за 10 седмици).

Шампионската лига по футбол във вида, в който феновете познават от три десетилетия, отива в историята.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата