Волейболното чудо срещу Бразилия остана мираж

Изпуснат аванс в първия гейм се превърна в разгром за националите във VNL

20 Юни 2023
Александър Николов атакува през двойния бразилски блок, изграден от Лукас Сааткамп и Алан Соуза.
FIVB

Силното начало на българския национален отбор в мача срещу Бразилия създаде впечатление, че селекцията на Пламен Константинов има сили за чудо срещу волейболния колос. Срив в края на първия гейм обаче доведе до тежко поражение за тима ни в откриващия двубой от втората състезателна седмица при мъжете в Лигата на нациите (VNL).

В зала "Ко`мет Арена" във френския град Орелан България водеше с 21:18 т. в първия гейм, но в крайна сметка отстъпи пред "селесао" с 0:3 (-22, -17, -15).

"Това е възможност за младите ни волейболисти да се изправят срещу един от най-силните отбори в света. Бразилия си е Бразилия, всички знаят качеството на волейбола, който отборът играе. Ние имахме нашите шансове в първия гейм. Водехме почти до самия край. Психологически започнахме слабо във втория гейм заради случилото се. Сега не е важен резултатът, а начинът, по който играем", коментира треньорът Константинов в традиционното ТВ интервю между втория и третия гейм.

Наставникът започна с обновен титулярен състав, включващ разпределителя и капитан Георги Сеганов, диагонала Александър Николов, посрещачите Денис Карягин и Мартин Атанасов, центровете Алекс Грозданов и Светослав Гоцев и завърналия се в А отбора 40-годишен либеро Теодор Салпаров. В течение на срещата от пейката влязоха Илия Петков, Аспарух Аспарухов, Делчо Раев и Светослав Иванов.

Най-резултатен стана 19-годишният Николов, който заби 14 т. (1 ас). Никой друг от тима ни дори не се доближи до двуцифрен актив - с по 5 т. завършиха Карягин и Атанасов (1 блок).

За бразилците Алан Соуза реализира 14 т. (2 аса), а Рикардо Лукарели допринесе с 12 т. (2 аса) за успеха.

Това беше трета поредна и общо четвърта загуба в пет изиграни мача от националите в тазгодишното издание на VNL. С актив от 5 т. (1-4) българските волейболисти заемат 11-о място в моментното класиране сред 16-те отбора в глобалния комерсиален турнир на международната федерация (FIVB). Бразилците пък се изкачиха на трета позиция с 12 т. (4-1). Лидер е Япония с 15 т. (5-0).

Следващият съперник на нашия тим ще бъде Канада - в четвъртък (22 юни) от 18:00 ч. българско време.

🔴 Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/TV?ytv=dWatch the Men's highlights between Brazil and Bulgaria from (matchday...