Втора загуба спря България за второто място на "Били Джийн Кинг къп"

13 Апр. 2023
Капитанът Дора Рангелова (с черния клин) и избраничките ѝ в комплекса "Мегасарай" в Анталия, където се провежда турнирът в Група I от Евро-африканската зона за "Били Джийн Кинг къп".
БФТенис

Тенисистките от националния отбор на България претърпяха злощастно второ поражение за "Били Джийн Кинг къп" в Анталия и пропуснаха потенциален шанс да се изкачат на втора позиция в своя поток от надпреварата в Група I на Евро-африканската зона от световното първенство за женски тимове. В четвъртия си мач от група В на турнира в турския курорт съставът на капитана Дора Рангелова отстъпи с 1-2 пред Норвегия, след като спечели първата среща и водеше със сет в решаващия мач на двойки.

Лия Каратанчева даде преднина на нашите, постигайки обрат с 3:6, 6:4, 6:4 срещу Улрике Ейкери в откриващия сингъл. Скандинавките изравниха с разгромен успех на Малене Хелгьо срещу Гергана Топалова - 6:0, 6:2 за 56 минути. В двубоя на каре Каратанчева и Топалова взеха убедително първата част срещу Ейкери и Хелгьо, но в крайна сметка загубиха с 6:2, 1:6, 4:6.

В другите мачове от групата ни днес Сърбия победи Дания с 3-0, а Швеция постигна същия резултат срещу Хърватия. Ако и българските националки бяха спечелили убедително срещу норвежките, отборът ни щеше да излезе втори заради успеха в директния сблъсък с шведките.

Кръг преди края на първата фаза лидер е Сърбия с актив 4-0 (10-2 спечелени срещи в отделните мачове), пред Швеция с 3-1 (9-3), България с 2-2 (7-5), Норвегия с 2-2 (5-7), Дания с 1-3 (4-8) и Хърватия с 0-4 (1-11). В заключителния ден от групата утре тенисистките ни ще играят срещу датчанките.

Победителят в групата ще се класира за плейофите за влизане в квалификациите за Финалите на "Били Джийн Кинг къп" през 2024 г. Вторият в крайното класиране пък ще играе за допълнителната трета квота в директен сблъсък между завършилия на втора позиция в другата група.

Завършилият на последно място в нашия поток ще изпадне в Група II, а предпоследният ще играе бараж за оставане срещу петия от другия поток.