Вторият национален рекорд не стигна на Иванов за 1/2-финал

Българският плувец се класира 25-и на 100 м бътерфлай на световното първенство

13 Дек. 2018
Световният рекордьор на 100 м бътерфлай Чад льо Кло изглежда доволен след плуването си в сериите, с което се класира за 1/2-финалите в дисциплината в Ханджоу.

Антъни Иванов постави нов национален рекорд и във втората дисциплина, в която стартира на световното първенство по плуване в 25-метров басейн в Ханджоу (Кит). В откриващия ден 19-годишният великотърновец подобри върховото постижение на 200 м бътерфлай и се класира за финала в коронната си дисциплина. Вчера възпитаникът на Николай Вакареев постигна нов личен резултат и на 100 м бътерфлай, но този път той се оказа недостатъчен дори за място на 1/2-финалите.

В квалификациите Иванов финишира за 51,81 сек. и свали 4 стотни от собствения си национален рекорд, който постави на 20 декември 2017 г. по време на държавното първенство в София. Новото най-добро време за България отреди на Антъни 25-о място в крайното класиране, а напред продължиха само плувците в Топ 16.

Най-бърз в сериите беше новата звезда на американското плуване Кейлъб Дресел с резултат 49,23 сек., а втори се нареди световният рекордьор в дисциплината Чад льо Кло (РЮА) с 49,34. Полуфиналите бяха затворени от Любомир Лемешко (Укр) с време 51,35 сек., само с 46 стотни по-добро от това на Иванов. В следобедната сесия Дресел (48,93 сек.) и Льо Кло (49,07) отново бяха над всички, а с третото най-добро постижение във финала влезе германецът Мариус Куш (49,35).

"Надявам се плуването да бъде отразено от медиите, за да се види какво правим за този спорт в България. Благодаря на всички за подкрепата на всички наши плувци на световното първенство в Китай. Гледайте ни, стискайте ни палци и само напред!", коментира пред БНТ Антъни Иванов.

Той допълни, че не изпитва разочарование от осмото си място във финала на 200 м бътерфлай: "Много съм доволен от моите плуванията на 200 м. Всичко мина много добре. Сутринта свалих близо три секунди от досегашното си най-добро постижение и две секунди и нещо следобед на финала, пак беше по-бързо. Не съм ядосан, че плувах по-бавно следобед. Все пак влезе и умората от щафетата на 4х100 м свободен стил, където също строшихме националния рекорд."

Също вчера дебютантът на голям форум Йордан Янчев зае 37-о място в пресявките на 200 м св. стил с време 1:48,28 мин. С най-добро време за финала се класира Александър Греъм (Авл) - 1:41,83.