Медия без
политическа реклама

Защо новото поколение не може да спре Новак Джокович?

От страхопочитание младите тенисисти дори не искат да виждат сърбина в своята половина на схемата

02 Февр. 2023
Томи Пол може единствено да стисне ръката на Новак Джокович, след като тактиката му е била разрушена на парчета от играта на сърбина.
ЕПА/БГНЕС
Томи Пол може единствено да стисне ръката на Новак Джокович, след като тактиката му е била разрушена на парчета от играта на сърбина.

Малко след като 35-годишният Новак Джокович се разправи с още един млад тенисист, за да спечели 22-рата си титла от Големия шлем, неговият треньор Горан Иванишевич беше попитан колко дълго новият шампион на Australian Open може да се задържи на най-високо ниво. Отговорът вероятно охлади ентусиазма на останалата част от тура на АТР.

"Определено още две-три години - заяви Иванишевич, който помогна на Джокович да спечели седем от своите "мейджър" отличия. - Нивото му е невероятно. Той е от друга планета. Мозъкът му работи по различен начин."

Джокович, който ще навърши 36 през май, показа всички аспекти на своето величие на път към победата над 24-годишния Стефанос Циципас миналата неделя на финала в Мелбърн. Сърбинът е спечелил пет от последните седем турнира от Шлема, в които е участвал, макар че точно този триумф дойде в надпревара, в която го нямаше контузения испански тийнейджър Карлос Алкарас - №1 в света преди АО и лидер на новото поколение.

Но защо все пак Джокович остава толкова труден за побеждаване от по-младите играчи?

 

Аурата

Почти всеки от младите състезатели преди мача говори, че третира Джокович като всеки друг противник - че играе срещу човека, а не срещу името. Но колко от тях наистина вярват в това и не са всъщност уплашени?

Гъркът Циципас беше последният от четирима играчи, по-млади с поне десетилетие от Джокович, които бяха победени от него в Мелбърн. През изминалите четири години Джокович е загубил само пет от 45 мача срещу съперници под 23-годишна възраст. В този период Джокович е спечелил шест от своите седем финала в Големия шлем срещу тенисисти, родени през 90-те, като Даниил Медведев извоюва единствения успех за тази генерация - през 2021 г. на US Open.

Циципас настоява, че превъзходството на Джокович над по-младите играчи не е "проклятие".

"Не го намирам за нещо досадно. Всъщност това е много добре за спорта. Да има състезатели като него, да има шампиони като него", казва Циципас, загубил последните си 10 срещи с Джокович.

Друг е въпросът дали Циципас искрено мисли това. Ако е така, той е по-скоро изключение.

Показателно е, че руснакът Андрей Рубльов и американецът Томи Пол - играчите, срещу които Джокович почти не се напрегна на 1/4-финалите и 1/2-финалите съответно, обсъждаха страха, който тенисистите усещат, когато видят името му в своята част от схемата.

Рубльов се смееше, когато след победата си на 1/8-финалите заяви, че е предпочитал Джокович да бъде в другата половина. Но въобще не му беше смешно, когато беше системно надиграван и загуби тежко всички три сета.

"Много тенисисти имат огромен респект от играта му - заяви 25-годишният Пол, също победен с 3-0. - Всъщност никой не иска да го вижда в своята част от схемата."

 

Психиката на корта

Когато случващото се на корта започне да става трудно, Джокович започва да се случва. Това се отнася с особено голяма сила за най-значимите моменти в най-значимите мачове и е ключовата причина защо той е спечелил 22 от 33 изиграни финала в Големия шлем.

Циципас казва, че Джокович, който спаси 23 от 29 брейкбола по време на Australian Open, включително два от три във финала, е играч, който "изкарва всичко от теб" на корта.

"Той е много важен за нас, които искаме някой ден да стигнем до това ниво. Да ни бъдат сритани задниците със сигурност е много полезен урок всеки път - твърди гъркът. - Той ме е направил много по-добър играч. Той повишава нивото ми на концентрация все повече и повече всеки път, когато играя срещу него. Трябва да си наистина отдаден на играта, когато той е от другата страна на мрежата."

 

Техниката и тактиката

Всеки има игрови план, излизайки за мач срещу Джокович. Изпълнението му обаче е друга история.

Както Пол обобщи след 1/2-финала, Джокович може "да те накара да играеш толкова зле". Американецът разкри малко от своята тактика и как тя е била напълно неутрализирана.

"Исках да играя сервис-воле. Не успях нито веднъж да направя сервис-воле - довери той. - Когато вкарах първи сервис, имах чувството, че той връща топката директно на основната линия и аз автоматично се оказвах в защита. Исках да пускам къси топки. Дори не получих такава възможност, защото той удряше толкова дълбоко. Исках да сменям темпото с моя слайс. Пропуснах първите си три опита и си казах: "Добре, ще започна да използвам бекхенд, явно слайсът ми не е добър". Той просто не ми позволи да направя нищо от това, което бях замислил, защото самият той игра толкова добре."

 

Тялото

Джокович отдавна е оценил необходимостта да се грижи за тялото си, за да удължи кариерата си и да постига успехи след 30-годишнината си. Той редовно посочва преминаването към безглутеновата диета преди повече от десетилетие като рецепта за своя успех.

Въпреки че не се смята за веган, Джокович избягва да яде месо, риба и други продукти от животински произход. Практикуването на йога и ежедневните разтягащи упражнения са ключът към поддържането на необикновената еластичност, която той продължава да демонстрира, докато гони топката по корта.

"Начинът, по който той се грижи за тялото си, подходът му към всичко, храната... просто е изумително. Това ниво е невероятно", казва Иванишевич.

Когато през миналата година Джокович обрисува своите причини да не се ваксинира срещу коронавируса, той каза, че иска да бъде "в синхрон с тялото си възможно най-дълго". И добави, че винаги е бил "страхотен ученик на здравето и храненето".

 

Устойчивостта

С успеха винаги идва и специалният надзор, а Джокович често се оказва в центъра на драма - независимо дали той сам я е сътворил или не. Миналата година той не успя да защитава титлата си на Australian Open, след като беше депортиран от страната заради скандал със статута му на ваксинация срещу COVID-19.

Тази година пък Джокович беше преследван в Мелбърн от контузия в бедрото, която според Иванишевич би отказала от турнира "97% от другите тенисисти".

"Ако върна лентата две седмици и половина назад, не бих си дал големи шансове с начина, по който усещах крака си - каза самият Джококвич. - После беше въпрос на оцеляване във всеки мач, опитвах просто да стигна до следващия кръг."

Още една стрела беше изстреляна в негова посока точно в навечерието на 1/2-финала миналия петък. Баща му Сърджан беше сниман пред "Род Лейвър Арина" с поддръжници на руския президент Владимир Путин, което създаде полемика, наречена от Джокович "неприятна". Въпреки това той успя да игнорира и това отвличане на вниманието и в крайна сметка изравни рекорда на Рафаел Надал за най-много "мейджър" трофеи при мъжете.

"Изискваше огромна психическа енергия да запазя присъствие на духа, да остана концентриран, да подреждам нещата ден след ден", сподели Джокович.

Днес малцина биха заложили срещу новия №1 в света, че именно той ще спечели повече титли от Големия шлем от всички останали в историята на тениса. Освен ако Циципас, Алкарас и останалите от новото поколение - плюс 36-годишния Надал, който ще преследва своя 15-и триумф на "Ролан Гарос" през юни, не успеят да го спрат.

"Разбира се, 35 не е 25, макар че ми се иска да вярвам, че е. Но аз все още усещам, че има време пред мен. Да видим колко далеч ще мога да стигна", каза Новак Джокович.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата