Жена спечели етап в рали "Дакар" за първи път от 16 г.

03 Яну. 2021
Туитър
Карлос Сайнц навакса първоначалното си изоставане в първия етап и успя да го спечели, за да поведе в генералното класиране

Испанката Кристина Гутиерес Ереро спечели първия етап от рали "Дакар" (623 км от Джеда до Биша) в категорията на леките всъдеходни автомобили, след като измина 277 км специални отсечки за 3:41:37 ч.

29-годишната състезателка остави на 1:55 мин. със своя OT3-01 от бразилеца Рейналдо Варела, който финишира втори, и оглави генералното подреждане. Ереро стана първата жена от 16 г., която печели етап в най-тежкото многоетапно авто-мото състезание. За последно това направи през 2005 г. германката Юта Клайншмид - единствената жена шампион на рали "Дакар".

⚙️ T3 – Stage 1- Provisional Results

1.@cris_tortu (ESP)
2.J. Machacek (CZE) +00:16:34
3.@SethQuintero103 (USA) +00:18:22#Dakar2021 pic.twitter.com/tUt25X8X3T

— DAKAR RALLY (@dakar) January 3, 2021

В основния автомобилен клас победителят в ралито от миналата година - Карлос Сайнц (Исп, с "Мини"), спечели откриващия етап с време 3:05:56 ч., следван на 25 сек. от Стефан Петерхансел (Фр, "Мини") и на 3:18 мин. от Мартин Прокоп (Чех, "Форд").

При АТВ-машините пръв е французинът Александър Жиру ("Ямаха") - 4:01:25 ч., при мотоциклетистите - австралиецът Тоби Прайс (КТМ) с 3:18:26 ч., а при камионите - руснакът Дмитрий Сотников с "КАМАЗ-мастер" с 3:17:50 ч.

Утре е вторият етап в ралито, което за втора поредна година се провежда в пустинята на Саудитска Арабия. Предстоят общо 685 км, от които състезателни отсечки с дължина 457 км - от Биша до Уади Ад-Дауасир.