Най-тежкото многоетапно автомобилно състезание - рали "Дакар", завърши след две седмици изтощителни преходи из пустинята на Саудитска Арабия. Участниците изминаха 4000 км, от които 2500 км специални отсечки, разделени на общо 14 етапа. И в крайна сметка триумфираха познати лица:
- Катарецът Насер Ал-Атиа с "Тойота" спечели за 4-и път при автомобилите, оставяйки след себе си 9-кратния световен рали шампион Себастиан Льоб (Фр, с "Продрайв Хънтър") и саудитеца Язид Ал Райи ("Тойота").
- При мотоцилетите челната тройка е Сам Съндърланд (Вбр, "Гас Гас"), Пабло Кинтания (Чили, "Хонда") и Матиас Валкнер (Ав, КТМ).
- Класът на камионите отново бе спечелен от руски екипажи на КАМАЗ - Дмитрий Сотников, Едуард Николаев, Антон Шибалов и Андрей Каргинов заеха първите 4 места.
- При АТВ машините пък Топ 3 е все от пилоти с "Ямаха" - Александър Жиру (Фр), Франсиско Морено (Арж) и Камил Вишнйевски (Пол)
Но още по средата на състезанието, което тази година бе и първи етап от новия световен рали рейд шампионат, учреден от FIA, започнаха скандали и обвинения в мошеничество от страна на лидерите. И не стихнаха до края.
"Руснаците мамят!
В камионите си имат оборудване, което им дава информация - те знаят контролните точки предварително, още преди етапа", заяви нидерландският пилот Маурик ван дер Хевел пред тв канала "Омруп Брабант".
Тази година в Саудитска Арабия руските машини от Набережние Челни са без никаква конкуренция: спечелиха всички етапи, като във всеки от тях заемаха поне първо и второ място, а 6 пъти запълниха Топ 3.
"Веднъж ни застигна Андрей Каргинов (6-и в класирането, на 100 минути от лидера). Той зави наляво, макар състезателната книга да указваше надясно. А след шест инструкции в книгата завоят при точката действително се оказа наляво. Това е невъзможно, не може да бъдат победени. Нечестно е и всички говорят за това. Всички го знаят", допълни Ван дер Хевел, който отпадна в 8-ия етап.
От КАМАЗ реагираха моментално: "Няма как да имаме информация. Просто нашите камиони са по-бързи. Бихме се радвали на по-силна конкуренция - по-добре е за спорта, а и за нас ще е по-забавно", заяви пресаташето на тима Ерик Хайрулин.
На теория източване на трасето (курс, направления, геомаркиране) е възможно. Тази година
под подозрение попадна и шампионът при автомобилите
Насер ал-Атиа ("Тойота"): "Майтап! Само една кола намери верния път. Смятаме, че те имаха допълнителна информация. Иначе няма как да стане", заяви шефът на "Ауди" Свен Квант.
И това не е първо обвинение срещу Ал-Атиа. През 2021 г. катарецът бе обвинен в използване на нелегално обслужване. "След тях караше червен пикап с резервни части и просто им ги даваше. Но още по-обидното бе, че в пикапа имаше трекинг устройство и водачът на пикапа знаеше къде да иде да помогне на Ал-Атиа", разказа тогава руснакът Сергей Карякин.
Има и други варианти за мошеничество. Един такъв разкри мениджърът на нидерландския тим "Де Рой" Хенк ван Льовен: "Разказаха ми как отбор слага тракер под мотоциклет, защото мотоциклетите минават по маршрута ден преди камионите. След това екипажът на камиона получава точното трасе."
"Възможна е и връзката между отбори. Например - каращите пред камионите мотоциклети или автомобили да се свържат с екипажа на камиона и да му предадат данни от своя трекинг", твърди още един нидерландец - Бен ван дер Лаар (17-и при камионите).
"Мошеничество е имало и ще има.
В предишни години са ни предлагали да ни продадат маршрутни книги за седмица напред. Не сме се съгласявали", добавя Хенк ван Льовен.
Именно заради нелегалните продажби на маршрутни книги през 2020 г. в колите и камионите бяха монитрани по две камери, следящи само действията на навигаторите. И веднага бяха изобличени измамници - най-често навигаторите вадели предварително начертани листове с посоката, слагали ги върху официалните си маршрутни книги и давали указания на пилотите, а след края на отсечката просто ги изхвърляли през прозореца.
На това уж трябваше да се сложи край, когато през 2021 г. бяха въведени електронни маршрутни книги. Но опасността там е безжичното предаване на данни. Това доведе до нова мярка - всички спомагателни устройства с GPS и Bluetooth, смартфоните и др. преди старта на етапа се заключват в "черна кутия". Тя се пломбира, а пломбата се проверява във всяка зона за неутрализация. Кутията се отваря от съдиите чак след етапа. Преди старта екипажите дори биват проверявани като на летище - с металотърсачи за скрити по екипировката им устройства.
Но тази година изникна друго. Руският пилот на BMW X5 Владимир Василиев бе наказан с 5 минути и условна дисквалификация заради интегрирания шлем за радиовръзка с навигатора му. Оказа се, че той е модел Stilo DG-10, снабден с bluetooth модул, чрез който може да се осъществи връзка със заключения в черната кутия смартфон и да се източат данните за записаното там трасе. Все пак Василиев не бе декласиран директно, защото не бе доказано, че е станало точно това. По подобен начин за същото нарушение се отърва и Кристина Гутиерес от програмата на "Ред Бул".