Катарски ас поведе в рали "Дакар"

02 Яну. 2022
Деветкратният световен рали шампион Себастиан Льоб напредва през пустинните пясъци около Ха`лил. Французинът завърши пролога на 5-о място, с изоставане от 37 секунди след Ал-Атиа.

Насер Ал-Атиа спечели пролога на рали "Дакар", което за трета поредна година се провежда в Саудитска Арабия и вече е част от новосъздадения световен рали рейд шампионат (World Rally-Raid Championship).

Катарският ас на "Тойота", който има три крайни победи в ралито, премина 19-километровата стартова отсечка от Джеда до Ха`лил за 10:56 мин. Втори, на 12 секунди, е друг трикратен победител в най-тежкото многоетопно автомобилно състезание - Карлос Сайнц (Исп), който кара новото електрическо бъги на "Ауди".

Третото място изненадващо бе заето от Брайън Барангауат (ЮАР) с CR-6.

Победителят от миналата година и рекордьор по титли от "Дакар" (14) - Стефан Петерхансел (Фр), също с електрическото бъги на "Ауди", е на 14-о място, но разликите все още са минимални.

При мотоциклетите най-бърз бе Даниел Сандърс (Авл) с машина на "Гас Гас", който измина пролога за 55 минути и 30 секунди. Aвстралиецът изпревари с 1 мин. чилиеца Пабло Кентания ("Хонда").

При АТВ машините пролога спечели Мануел Андухар (Арж), а при камионите - руснакът Едуард Николаев с "КамАЗ).

Днес рали "Дакар" продължава с маршрут около Ха`лил - 514 км, от които 333 км с специални отсечки за време.

Когато рали "Дакар" стартира на 1 януари в Саудитска Арабия, ще постави началото на нова ера - това ще бъде първото състезание от новия световен рали-рейд шампионат на международната федерация по автомобилизъм (FIA).