Медия без
политическа реклама

Женският тенис получава по-малко внимание и в различна посока

По-вероятно е да се обсъжда възрастта и облеклото на състезателките, отколкото постиженията им, установи проучване на ITF

14 Апр. 2021
Наоми Осака пристига на централния корт "Артър Аш" в Ню Йорк с маска с името на Филандо Кастиле - афроамериканец, убит от полицай през 2016 г. в Минесота. Протестните действия на японката по време на US Open през 2020 г. насочиха вниманието към женския тенис откъм социалната му роля.
ЕПА/БГНЕС
Наоми Осака пристига на централния корт "Артър Аш" в Ню Йорк с маска с името на Филандо Кастиле - афроамериканец, убит от полицай през 2016 г. в Минесота. Протестните действия на японката по време на US Open през 2020 г. насочиха вниманието към женския тенис откъм социалната му роля.

Женският тенис получава по-малко медийно внимание в сравнение с мъжкия, а обсъжданите теми в него не са концентрирани върху случващото се на корта. Това е установило проучване на международната федерация по тенис (ITF) относно половото равенство при отразяването на спорта.

Според резултатите от изследването два пъти по-вероятно е в съдържанието на даден материал да бъде спомената възрастта на състезателките при дамите, отколкото на тези при мъжете. Също така два пъти по-често се анализира здравословното състояние на тенисистките, отколкото на тенисистите.

Дискусиите относно мъжката игра обикновено са фокусирани върху битките на корта и историята на тениса, докато при жените изобилстват странични детайли като семейно положение и други персонални подробности, сочи още проучването. Изследвани са журналистически материали на английски, френски и испански език от 2019 и 2020 г., както и на китайски от 2019 г.

Отсято е съдържание, в което се споменават играчи от Топ 100, като извадката е съставена от 25 000 онлайн публикации. Изследвани са също резултатите от търсачката на "Гугъл" и е установено, че при търсене на "топ 50 тенис играчи" жени се появяват само в шест от 50 показани резултата.

Time to make big changes...#AdvantageAll

— ITF (@ITFTennis) April 12, 2021

Според проучването е много по-вероятно социалните теми да бъдат засегнати при отразяване на женски тенис, "макар да се споменават относително рядко като цяло". Цветът на кожата се посочва 11 пъти по-често при тенисистките, а движението Black Lives Matter получава тройно повече внимание в статии за жените, отколкото за мъжете в тениса.

Авторите отчитат, че последното може да се дължи на елитни състезателки като Наоми Осака, които използват своя имидж в кампанията за социална справедливост. Например, през миналата година японката с хавайски корени заплаши, че ще се оттегли от турнира на Синсинати в Ню Йорк в знак на протест срещу полицейската стрелба по чернокожия Джейкъб Блейк при ареста му в Уисконсин, което доведе до спирането на целия турнир за един ден, преди бившата №1 все пак да продължи участието си.

През следващия месец Осака спечели титлата от US Open, като на всеки свой мач излизаше със специална маска на лицето. На нея всеки път беше изписано различно име на афроамериканец, който е бил убит (повечето от полицията), без извършителите да получат съществено наказание.

Сред другите открития на изследването са, че в материали, посветени на мъжкия тенис, е 70% по-вероятно да се споменава физическата издръжливост на играча; два пъти по-вероятно е да използва "военна терминология"; два пъти по-често се среща акронимът GOAT (greatest of all time - "най-велик на всички времена"); а терминът "пише история" се появява 40% повече. Думата "кариера" пък присъства почти 50% по-често в съдържание за женски тенис и също толкова повече се обсъжда облеклото на състезателките от нежния пол.

Missed our Level The Playing Field Global Forum?

We've got you covered in 60 seconds. Go...⏱#AdvantageAll | @BillieJeanKing | @vika7 | @ANNIKA59 | @itscarolineweir pic.twitter.com/NfvUtjEE8r

— ITF (@ITFTennis) April 13, 2021

Публикуването на данните от проучването съвпадна с провеждането на глобалния форум "Изравнете игралното поле" (Level the Playing Field), организиран онлайн от ITF на 12 април. Сред лекторите бяха тенис легендата Били Джийн Кинг - добре позната с пламенната защита на равенството на половете, бившата №1 в света Виктория Азаренка и президентът на международната федерация по голф (IGF) Аника Сьоренстам - една от само две жени начело на световна централа по летен олимпийски спорт.

Президентът на ITF Дйвид Хагърти отбеляза, че е важно да се знае за "полово базираната разлика" в отразяването на тениса.

"Гласът е един от основните стълбове в нашата стратегия за развитие - заяви американецът. - За да окажем положително влияние в тази област, е жизненоважно да разберем езика на медиите и социалните мрежи. Резултатите от нашето проучване показват, че въпреки сходния публичен интерес към мъжкия и женския тенис има съществена разлика в заобикалящия ги наратив. Важно е да се знае, че тази разлика невинаги е негативна, но трябва да избегнем ситуация, в която съзнателно или несъзнателно се акцентира в посока, която може да омаловажи спортните постижения на жените спортисти."

Join us on 12 April at 2pm BST as the ITF brings together influential and inspirational individuals from sport and business to debate and advance gender equa...
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

тенис, ITF, полово равенство

Още по темата

ОЩЕ ОТ СПОРТ

"Ред Бул" обвини "Макларън" в незаконно пълнене на гуми с вода

03 Ноем. 2024

Феноменът в плуването Леон Маршан подобри велик рекорд

01 Ноем. 2024

Варна единодушно прие държавните 30 млн. лв. за частния стадион

31 Окт. 2024

Тимът на Стоилов допусна обрат за 5 минути в Турция

02 Ноем. 2024

Два световни рекорда белязаха края на СК по плуване в Сингапур

02 Ноем. 2024