„България предлага проект за наблюдение на земната повърхност с използването на наносателитни технологии в интерес на военните мисии и операции на Европейския съюз“.
Това обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на заседанието на Военния комитет на Европейския съюз в Будапеща.
Той разказа още, че предложението на страната ни е в Европейската програма за инвестиции в отбраната (EDIP) да се включи за развитие проект за наблюдение на земната повърхност с използването на наносателитни технологии, които, освен военно, имат и широко гражданско приложение. По този начин щяла да се подобри ситуационната осведоменост не само в интерес на военните мисиии и операции на ЕС.
Адмиралът посочи също така, че България разработва проект за констелация (група) от спътници в ниска околоземна орбита, което ще позволи наблюдение на критична инфраструктура, на морски, крайбрежни и други райони, с цел ранно предупреждение за потенциални кризисни ситуации в интерес и на националната сигурност и отбрана, и на сигурността на съюзници и партньори.
Що е то наносателит?
Според американската космическа агенция NASA малки спътници (CubeSats), са всички космически апарати с маса под 180 кг и размери от няколко кубични сантиметра до хладилник. Различните видове малки спътници се определят на база на масата.
Така за „наноспътници“ се смятат всички с маса от 1 до 10 кг. Тези между 10 и 100 кг са "микроспътници", а миниспътници са между от 100 и 180 кг.
Като основно предимство на такива спътници се смята това, че са много по-евтини и достъпни. С една ракета може да бъдат изведени в орбита десетки или дори стотици такива, като всеки може да изпълнява различна научна задача.
В България работи една от водещите компании за производство на наноспътници в света - "ЕндуроСат". През 2023 г. тя патентова концепцията си за настолен сателит DeskSat. Върху него се монтират полезните товари (камери, сензори, експериментална апаратура и т.н.), правят се операциите и се изпълняват командите, изпращани от контролна зала. Така се намалява рискът за повреда в намиращата се в орбита техника. Главно му предимство е, че може да бъде преизползван за всяка последваща мисия на клиента.
"ЕндуроСат" вече реализира редица успешни мисии в частния и публичния сектор, както и успешно партньорство по няколко програми в Австралия, САЩ и Германия. Миналата година компанията си сътрудничи със SpaceX на Илон Мъск и през януари ракета Falcon 9 изведе в орбита нейния микросателит Платформа-2.