Български IT специалисти ще работят в Европейския център за компетентност по киберсигурност (ECCC), който бе открит днес, в Деня на Европа в Букурещ.
Той е разположен в кампуса на Политехническия университет в румънската столица, а целта му е да централизира европейската технологична и индустриална екосистема за киберсигурност и да обедини ресурсите, за да засили устойчивостта на Общността срещу настоящи и бъдещи заплахи, съобщава БТА.
В Центъра, освен българи, ще работят също IT специалисти от Румъния, Италия и Гърция. В момента вече там има 14 служители, а до края на годината те ще са 40.
“Центърът ще работи на фона на умножаването на атаките от хибриден характер, на предизвикателствата пред киберсигурността в Европа, които прогресивно се ускориха, нараствайки значително от края на 2021 г. и през 2022 г.", румънският премиер Николае Чука на откриването.
Според него войната на Русия в Украйна е определила нов етап от гледна точка на големи рискове, ролята и въздействието на кибервойната при кризи. “Именно затова присъствието в тази част на Европа на основен компонент за укрепване на устойчивостта на киберпространството на Евросъюза потвърждава вниманието, което се отделя на нашите общи усилия за защита на икономиката, гражданите и обществените институции“, добави Чука.
А генералния директор на дирекция „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“ в Еврокомисията Роберто Виола добави:
"Това е област, която не познава граници. Центърът има за задача да укрепва кибер уменията на цяла Европа. Светът става все по-опасно място. Агресията на Русия в Украйна също повдигна въпроси за киберсигурността. Центърът за компетентност ще осигури тази функция на щит, на киберзащита”.
Букурещ спечели правото да изгради Центъра за европейска киберсигурност в конкуренция с Брюксел (Бел), Мюнхен (Гер), Варшава (Пол), Вилнюс (Лит), Люксембург и Леон (Исп).