По около 18 милиона имейла с фалшива информация за Covid-19 се изпращат всеки ден на потребители на Gmail, съобщи Google. До момента компанията е блокирала над 100 млн. подобни писма, в които киберпрестъпници се опитват да подмамят потребителите да разкрият лични данни. Често в писмата се представя мнима информация от Световната здравна организация (СЗО), в опит да убедят се жертвите да изтеглят софтуер или да даряват за фалшиви каузи.
Бумът на подобни измами е факт, след като от Google обявиха, че почти 20% от изпратените електронни писма са били фалшиви и свързани с коронавируса. Потребители на пощата Gmail на Google са около 1,5 милиарда души. Това дава повод за IT специалисти да твърдят, че COVID-19 може да се окаже най-голямата "зарибяваща" тема в историята на кибер престъпленията.
От компанията за киберсигурност "Barracuda Networks" потвърждават, че има ръст от 667% на злонамерени имейли по време на пандемията, допълва БГНЕС. Често като "автори" на мейлите се посочват СЗО, британското правителство, американски държавни служители и дори самият президент на Щатите Доналд Тръмп.
"Пандемията от коронавирус е силно емоционална тема в момента и киберпрестъпниците ясно знаят това. Те се надяват, че нормалният човек може да е по-склонен да последва линкове или да следва злонамерени инструкции, ако използва тази примамка", коментира независимият изследовател по сигурността Скот Хелм.
Установени са и опасни приложения за смартфони, базирани на истински коронавирусни ресурси. Например приложение за Андроид твърди, че помага да се проследи разпространението на вируса, но вместо това заразява телефона и изисква плащане за възстановяване на устройството.