Международен екип от учени представи нов подход за борба с микропластмасата и бактериите във водна среда с помощта на микророботи. Те могат да отстраняват замърсители от водата, справяйки се с двойната заплаха от замърсяване и разпространение на болести.
Микророботите са конструирани като малки магнитни топчета, които се движат на рояци в замърсената вода. Те улавят замърсители като микропластмаса и бактерии, след което се обеззаразяват и се използват повторно.
За изграждането на роботите, екипът е свързал нишки от положително зареден полимер с магнитни микрочастици. Тези микрочастици се движат само когато са изложени на магнитно поле. Полимерните нишки, които се излъчват от повърхността на топчетата, привличат както пластмасата, така и микробите. Размерите на отделните роботи са 2,8 микрометра в диаметър.
При повторното им използване, дезинфекцираните роботи продължават да събират пластмаса и микроби, макар и в по-малки количества. Изследователите отбелязват, че тяхното изобретяване може да представлява значителен напредък в борбата със замърсяването на водите.