Медия без
политическа реклама

НАСА публикува уникална снимка на звезден куп

03 Септ. 2024
Звездният куп, известен като NGC 346
НАСА
Звездният куп, известен като NGC 346

Непосредствено до галактиката Млечен път, на около 210 000 светлинни години от Земята, се намира галактиката джудже, известна като Малкия Магеланов облак (MMO). С размери около 18 900 светлинни години в диаметър и съдържащ около 3 милиарда звезди, MMO и неговият аналог - Големият Магеланов облак (ГМО) - обикалят около Млечния път като сателитни галактики, съобщи БГНЕС.

Учените са особено заинтересовани от тези сателити поради това, че могат да ни научат на звездообразуване и на процеса, при който галактиките еволюират чрез сливане, което е нещо, което Млечният път ще направи с тези две галактики някой ден, съобщи Science alert.

Друга интересна особеност на MMO е впечатляващият звезден куп, известен като NGC 346, разположен близо до центъра на най-ярката област на звездообразуване в MMO - богатата на водород мъглявина, обозначена като N66.

НАСА публикува ново изображение на този звезден куп, получено от космическия телескоп „Хъбъл“, което предоставя уникална и спираща дъха гледка. Тези изображения станаха възможни благодарение на рязката разделителна способност на „Хъбъл“ и уникалната му възможност да прави чувствителни ултравиолетови наблюдения.

Взаимодействието между десетките горещи, млади, сини звезди и заобикалящите ги прах и газ превръща този регион в един от най-динамичните и сложно детайлизирани звездообразуващи купове, наблюдавани някога.

NGC 346 е наблюдавана от „Хъбъл“ в миналото, а неотдавна и от космическия телескоп Джеймс Уеб, но направените от тях изображения съчетават видима и инфрачервена светлина, показвайки структурата на газа и праха в заобикалящата мъглявина. Последният изглед комбинира ултравиолетови и някои данни във видима светлина от Advanced Camera for Surveys (ACS) и Wide Field Camera 3 (WFC3) на „Хъбъл“.

Целта на тези наблюдения е да се научи повече за звездообразуването и как то оформя междузвездната среда (ISM) на галактики с ниска металичност като ММО. Смята се, че тези условия са сходни с тези, съществували в ранната Вселена, когато е имало много малко тежки елементи.

Едва след появата на първото поколение звезди (популация III) и галактики - около 100 милиона до един милиард години след Големия взрив - започват да се образуват по-тежки елементи. Те са се разпространили в пространството, когато тези звезди са достигнали края на относително краткия си жизнен цикъл и са избухнали в свръхнова.

След повече от 3 десетилетия работа космическият телескоп „Хъбъл“ все още изпълнява първоначалната си цел: помага на учените да изследват произхода и еволюцията на Вселената.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

хъбъл, NGC 346