Медия без
политическа реклама

Норвегия ще построи първата в света плаваща стена от вятърни турбини

Норвежката компания Wind Catching Systems обяви, че е получила експертно одобрение за изграждането на прототип на гигантска плаваща стена от вятърни турбини. Ще бъдат построени четири 40-мегаватови съоръжения, които ще бъдат разположени по протежение на норвежкото крайбрежие. Всяка от тях ще представлява вертикално поле от множество турбини с намален диаметър на роторите. Този подход ще осигури лесно производство, разгръщане и поддръжка на фона на многократно нарастване на производството.

Плаващият вятърен парк WCS получи подкрепата на големи световни инвестиционни фондове. Ако бъде успешна, тя би могла да преобрази сектора на вятърната енергия. Вместо единични вятърни турбини с голям капацитет, а Китай вече е близо до производството на единични вятърни турбини с мощност 22 MW и дължина на лопатките до 150 метра, норвежците предлагат практически модулен монтаж на множество турбини с по-малък капацитет и дължина на лопатките до 15 метра. Една модулна ферма ще намали многократно разходите за логистика и поддръжка. Ремонтиращите няма да трябва да бъдат алпинисти. Те ще бъдат транспортирани до мястото за ремонт на вятърната турбина с помощта на конвенционална строителна гондола.

Експертното одобрение, което компанията е получила, идва от международния регистратор Det Norske Veritas (DNV), който е известен с разработването на стандарти, правила и насоки, въз основа на които националните агенции и регулаторни органи създават свои собствени и международни стандарти в корабоплаването, нефтодобива и газодобива, възобновяемата енергия и други отрасли. С това се поставя началото на проект за „стена от вятърни турбини“ с мощност 40 MW, първата от които ще бъде инсталирана край бреговете на Ойгарден в югозападна Норвегия.

 

Проектът за плаваща стена от вятърни турбини на WCS е представен през 2021 г. Подходът на компанията беше едновременно впечатляващ и противоречив - тя предложи ферма, висока колкото Айфеловата кула (324 метра), с капацитет от 126 MW. Въпреки това проектът заинтересува инвеститорите. По време на първия кръг на набиране на инвестиции компанията получи около 10 млн. долара от GM Ventures и сключи стратегическо споразумение за разработване на технологии с General Motors.

Това беше последвано от безвъзмездни средства в размер на 22 млн. норвежки крони и 9,3 млн. норвежки крони (2,1 млн. долара и 0,9 млн. долара) през септември 2022 г. и февруари 2023 г. Тези безвъзмездни средства бяха предоставени от Enova SF, норвежко държавно предприятие, насочено към намаляване на емисиите на парникови газове и проучване на нови технологии за чиста енергия. Със средствата са предприети няколко разработки, включително създаването и тестването на прототип на плаваща база за гигантска ферма. Ще бъде невероятно да видим реализацията на този проект в морето.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?