Космически апарат на НАСА официално "докосна" Слънцето, преминавайки през слънчевата корона. Слънчевата сонда "Паркър" всъщност е прелетяла през короната през април по време на осмия подход на космическия кораб към Слънцето. Учените казват, че са били необходими няколко месеца, за да бъдат върнати данните, а след това още няколко месеца за потвърждение.
„Очарователно вълнуващо“, каза ученият по проекта Нур Равафи от университета "Джон Хопкинс".
Сондата "Паркър", пусната през 2018 г., беше на 13 милиона километра от Слънцето, когато за първи път прекоси границата между слънчевата атмосфера и изходящия слънчев вятър.
Учените казват, че космическият кораб е влизал и излизал от короната най-малко три пъти. „Първият и най-драматичен път, бе когато бяхме вътре за около пет часа… Сега може да си помислите, че пет часа не звучат много. Но Паркър се движеше толкова бързо, че по това време измина огромно разстояние, движейки се с повече от 100 километра в секунда“, казва Джъстин Каспър, учен от университета в Мичиган.
Предварителните данни показват, че "Паркър" е влязъл в короната и при деветата си обиколка на Слънцего през август. Миналият месец Parker е направил своята десета обиколка на Слънцето. Сондата ще продължи да се приближава до Слънцето и да прониква по-дълбоко в короната до последната си орбита през 2025 г.
Учените се опитват да разберат по-добре произхода на слънчевия вятър, как той се нагрява и ускорява в космоса. Тъй като слънцето няма твърда повърхност, короната е мястото за изследване.