На 82-годишна възраст почина Джон Уорнок - съосновател на един от титаните на технологичната индустрия в Силициевата долина - "Адоби" (Adobe). Той стартира революционната американска компания през 1982 г. заедно с покойния Чарлз Гешке и я превърна в софтуерна мощ, която е гръбнак на интернет, отбелязва Си Ен Ен.
"С дълбоко прискърбие "Адоби" съобщава за кончината на любимия си съосновател д-р Джон Уорнок. Д-р Уорнок почина в събота, заобиколен от семейството си", съобщиха в изявление от компанията, без да уточняват причините за смъртта.
Компанията казва още, че "визията и страстта на Уорнок позволиха на "Адоби" да предостави революционни иновации като Illustrator, повсеместния PDF файлов формат и Acrobat, Photoshop и Premiere Pro, определяйки ерата на настолните компютри и отприщвайки креативността и възможностите за милиони хора".
Уорнок и Гешке се запознали като в класически за Силициевата долина сюжет, докато са работили заедно за компанията "Ксерокс". Твърди се, че основали "Адоби" в гаража в дома на Уорнок в Лос Алтос. Според мълвата двамата кръстили компанията на поточето Адоби, което течало зад къщата на Уорнок. Не минала и една година и двамата вече осуетили опит компанията им да бъде погълната от "Епъл" на Стив Джобс.
Под ръководството на Уорнок "Адоби" става една от най-големите и значими световни софтуерни компании. Той беше главен изпълнителен директор до 2000 г. и продължи като председател на борда до 2017 г. До смъртта си той беше член на борда на директорите.
Уорнок е носител на Национален медал за технологии и иновации, присъден му от президента Барак Обама през 2009 г., както и на наградата "Маркони" за технологичен принос в информационните науки и комуникациите.
Роден в Солт Лейк Сити, Джон Уорнок получава няколко дипломи от Университета на Юта, включително докторска степен по електроинженерство за компютърни науки, магистърска степен по математика и бакалавърска степен по математика и философия. В профил от 2013 г. се казва, че неговият "консултант от гимназията му е казал, че има нулев шанс да бъде успешен инженер", защото "нямаше глава за математика и се провали по алгебра в девети клас".
"Имах невероятен учител в гимназията, който по същество напълно ме промени - казваше самият Уорнок. - Той беше наистина добър в това да те накара да обикнеш математиката и тогава се захванах с нея."