Срещу Adobe е заведено дело в САЩ, в което компанията е обвинена в нарушаване на законите за защита на потребителите. В исковата молба, подадена в Министерството на правосъдието на САЩ, се посочва, че Adobe е навредила на потребителите, като е създала твърде сложен механизъм за анулиране на платени абонаменти, както и че не е оповестила всички условия на скъпите абонаменти за своите продукти.
Авторите на иска твърдят, че Adobe "крие" условията на годишния си абонамент зад "дребен шрифт, допълнителен текст и хипервръзки". Компанията също така не оповестява правилно таксата за предсрочно прекратяване, "която може да достигне стотици долари".
В съдебния иск се посочва, че клиентите на Adobe, които се опитват да прекратят платените абонаменти, са принудени да преминат през "тромав и сложен" процес, който включва преминаване през множество уебстраници и изскачащи прозорци. С подобни проблеми се сблъскват и клиентите, които се опитват да прекратят предсрочно абонаменти по телефона или чрез чат. Отбелязва се, че клиентите често биват пренасочвани към различни служители на техническата поддръжка и в даден момент разговорът просто се прекратява, поради което потребителите трябва да се обадят отново и да обяснят отново същността на искането си.
Авторите на съдебния иск смятат, че тази практика нарушава федералните закони за защита на потребителите. Заедно с това искът е насочен срещу Маниндер Савни, старши вицепрезидент на Adobe за цифровите пазари и продажби, както и срещу Дейвид Вадхвани (David Wadhwani), ръководител на отдела за цифрови медии. В жалбата се посочва, че двамата топ мениджъри "са ръководили, контролирали, имали са правомощия да контролират или са участвали в действията и практиките на Adobe". Представители на компанията все още не са коментирали въпроса.
"Adobe е вкарала клиентите в капана на годишните абонаменти със скрити такси за предсрочно прекратяване и многобройни пречки за анулиране. На американците им е омръзнало от компании, които крият същността по време на процеса на подписване на абонамент, а след това изграждат бариери, когато клиентите се опитат да се откажат", коментира въпроса Самюел Ливайн, ръководител на Бюрото за финансова защита на потребителите (част от Федералната търговска комисия на САЩ).