Приходите на десетте най-големи производители на чипове по договор през първото тримесечие на тази година спаднаха с 4,3% последователно до 29,2 млрд. щ. долара, което като цяло отразява сезонните тенденции. В същото време някои участници на пазара успяха да покажат положителна динамика: китайските SMIC и HuaHong Group например увеличиха приходите си съответно с 4,3 % и 2,4 %.
За китайския SMIC първото тримесечие се характеризира не само с увеличаване на пазарния му дял от 5,2 % на 5,7 %, но и със затвърждаването му на трето място сред десетте най-големи пазарни участници. UMC сега се задоволява с четвъртото място, въпреки че е увеличила приходите си с 0,6 % последователно, докато GlobalFoundries е паднала до петото място поради голямата си зависимост от някои видове поръчки, концентрирани в автомобилните компоненти, промишлената автоматизация и традиционните сървъри, които не са свързани със сегмента на изкуствения интелект. Приходите на компанията се понижиха с 16,5 % до 1,55 млрд. долара.
Лидер на пазара на договори остава тайванската TSMC с дял от 61,7 %, но приходите ѝ намаляват последователно с 4,1 % до 18,85 млрд. долара, а на второ място Samsung Electronics показва спад на приходите със 7,2 % до 3,36 млрд. долара. През второто тримесечие приходите на TSMC би трябвало да нараснат последователно, но с не повече от 9 %, тъй като търсенето на сървъри за системи с изкуствен интелект ще бъде допълнено от сезонната активност на Apple за натрупване на компоненти за следващото поколение устройства, които ще бъдат пуснати на пазара през есента.
Корейският Samsung бе подведен през последното тримесечие не само от ограничената активност на пазара на смартфони, но и от тенденцията китайските производители да използват чипове местно производство. Съживяването на клиентите в сегмента на смартфоните през второто тримесечие все още няма да окаже значително въздействие върху основните приходи на Samsung. Samsung все още не разполага с голям брой клиенти по 5nm, 4nm и 3nm технологични процеси.
За увеличението на приходите с 4,3% на SMIC помогнаха не само поръчките за нови модели китайски смартфони, но и желанието на местните клиенти да увеличат дела на локализираните чипове в своите продукти. Тайванската UMC действително успя да увеличи доставките си с 4,5% през първото тримесечие, но спадът на средната продажна цена ѝ позволи да отчете ръст на приходите от едва 0,6%.
Китайската HuaHong Group, макар и едва на шесто място в класацията, е сред малкото договорни производители на чипове, които отчитат 2,4% ръст на приходите на годишна база през четвъртото тримесечие. Пазарният ѝ дял нарасна от 2,0 % на 2,2 %, а приходите ѝ достигнаха 673 млн. щ. д. Компанията успя да увеличи както обема на доставките на продукти, така и степента на използване, но динамиката на ръста на приходите беше отслабена от спада на средната продажна цена. NexChip и VIS (Vanguard) също увеличиха последователно приходите си съответно с 0,6 % и 0,7 %, но в абсолютно изражение те едва надхвърлят 300 млн. долара и поради това компаниите могат да претендират само за девето и десето място.
През второто тримесечие анализаторите на TrendForce очакват общите приходи на десетте най-големи производители на договорни чипове да нараснат последователно само с няколко процента, тъй като търсенето на компоненти за изкуствен интелект ще бъде съпроводено от известно възстановяване на пазара на смартфони, но търсенето на чипове, произведени с помощта на зрели технологични процеси, ще расте бавно поради общата неблагоприятна макроикономическа ситуация.