Медия без
политическа реклама

Субсидиите по "Закона за чиповете" в САЩ ще финансират обучение на специалисти

Новите фабрики за производство на чипове, които ще бъдат изградени в САЩ с помощта на държавни субсидии, ще имат многобройни свободни работни места, които ще трябва да бъдат заети от местни специалисти. Средствата, отпуснати от властите в рамките на "Закона за чиповете", ще помогнат да се осигури тяхното обучение в достатъчни количества, според Bloomberg.

Недостигът на технически специалисти в американската полупроводникова индустрия до 2030 г. се очаква да достигне 90 000 души. За да се покрие този недостиг, ще е необходимо да се финансира обучението им не само от частни компании, но и от държавата. Intel, Samsung, TSMC и Micron, които възнамеряват да изградят нови мощности в САЩ, са готови да инвестират по 40-50 млн. долара.

Властите в САЩ ще отделят от 500 000 до 2 млн. щ. долара за финансиране на десет образователни програми за полупроводниковата индустрия. Тези средства ще бъдат взети от 5 милиарда долара, които са предвидени за създаването и развитието на Националния център за полупроводникови технологии. От подписването на Закона за чиповете през 2022 г. около 50 общински образователни институции в САЩ са въвели в учебните си планове програми за обучение в областта на полупроводниковата индустрия.

Наскоро беше обявен кандидатът за 12-тата безвъзмездна помощ за изграждане на предприятие за производство на чипове в САЩ. Rogue Valley Microdevices от Флорида ще изгради съоръжение за производство на чипове, използвани в отбраната и биотехнологиите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

САЩ, Intel, Samsung, TSMC, Micron

Още по темата