Медия без
политическа реклама

Путин иска станция на Луната съвместно с Китай

Руският президент Владимир Путин подписа закон, с който се ратифицира споразумението с китайското правителство за сътрудничество при създаването на Международната научна лунна станция (ISLS). Документът се появи на портала за правна информация на Руската федерация.

Москва и Пекин сключиха споразумението през ноември 2022 г. То въвежда организационна и правна рамка за взаимно сътрудничество при създаването и експлоатацията на станцията за изследване и използване на Луната за мирни цели. Наред с другото, споразумението урежда процедурата за финансиране на проекта, данъчни и митнически въпроси и установява механизъм за разрешаване на спорове в случай на разногласия.

Споразумението също така предполага принципа на взаимен отказ от претенции за отговорност и обезщетение за евентуални щети. Това не се отнася за случаите, когато щетите са причинени от умишлено нарушение или небрежност. Страните възнамеряват също така да улеснят дейността на гражданите, които пътуват до Русия и Китай, за да работят по двустранни космически програми и проекти. По-рано тази година Юрий Борисов, ръководител на държавната корпорация "Роскосмос", заяви, че Русия, съвместно с Китай, възнамерява да изпрати атомна електроцентрала на лунната станция, чиято разработка вече е започнала.

Що се отнася до самия проект MNLS, той включва изграждането на комплекс от експериментални и изследователски съоръжения с широк профил за научна работа на повърхността на Луната. Отбелязва се, че проектът е отворен и в него могат да участват всички международни партньори на Русия и Китай. Според наличните данни към края на май 2024 г. към проекта са се присъединили 12 държави, сред които Беларус, ОАЕ, Пакистан, Турция и Южна Африка.

Меморандумът за разбирателство между правителствата на Руската федерация и Китай за сътрудничество при създаването на ISLV е подписан на 9 март 2021 г. През същата година Роскосмос и Китайската национална космическа администрация (CNSA) представиха пътна карта за проекта. Според обявените планове страните планират да изстрелят мисия до Луната през 2026 г., за да разработят технологии за кацане и доставка на големи товари на повърхността на земния спътник. Следващият етап трябва да продължи от 2031 до 2035 г., като през това време се планира провеждането на пет мисии за разполагане в орбита и на повърхността на Луната на цялата инфраструктура, необходима за работата на научната станция, включително комуникационни системи, електрозахранване и изследователско оборудване.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Роскосмос, MNLS, CNSA

Още по темата