Медия без
политическа реклама

Технологиите за умен дом – съюзник в подкрепа на устойчивия начин на живот

29 Авг. 2024
Pixabay

Мнозина възприемат концепцията за „умен дом“ (smart home) най-вече като лукс и удобство. Мислете си например за управление на домакинските електроуреди от разстояние или направо – създаване на сценарии, при които те автоматично да извършват определени дейности. Комфортът обаче е само едно от предимствата на този относително нов клас технологии, редом с много по-важни неща като сигурността, спестяването на пари, а във все по-голяма степен и


устойчивият начин на живот
 

С развитието на технологиите за Интернет на нещата и умните домове, модерните жилища не само стават по-удобни и функционални, а и по-екологични. Най-новите изследвания показват, че влиянието на тези технологии върху околната среда е значително, тъй като те предлагат множество ефективни начини за намаляване на енергопотреблението, ограничаване на отпадъците и оптимизиране на ресурсите.


Климатизацията
 

е един все по-важен елемент от съвременните домове и офиси, особено предвид нарастващите горещини през всяко следващо лято. Климатиците отдавна са се превърнали от лукс – в необходимост и през определени летни месеци става все по-трудно да си представим ежедневието без тях. Затова на дневен ред се налага въпросът: как да ги използваме по най-енергийно ефективния начин, спестявайки както вредни емисии, така и финансови средства.

Една добра идея е например да се използват инверторни климатици, чиято специфика е, че могат да регулират скоростта на компресора, така че той работи по-ефективно и поддържа постоянна температура. При това той не се включва и изключва често, а работи с променлива скорост, като адаптира мощността според необходимостта. За сравнение, при стандартните климатици компресорът работи на пълна мощност или е изключен, което води и до резки промени в потреблението на енергия.

Сами по себе си инверторните климатици имат много по-висока енергийна ефективност. Те са не само по-екологични и икономични, а гарантират и много по-тиха работа, по-висока степен на комфорт и по-дълъг живот на устройството. Последното е още един фактор за устойчивост, защото намалява честотата на купуване на нов климатик.

 

Интеграцията на климатичните системи с IoT

 

също крие неподозирани възможности за понижаване на въглеродния отпечатък. Някои платформи за умен дом позволяват на потребителите да контролират климатиците си дистанционно чрез смартфони, таблети или други устройства с интернет връзка. Това означава, че можете да включите или изключите климатика, да настроите температурата или да промените режима на работа от всяка точка на света.

В добавка много климатични системи могат да се интегрират с най-популярните гласови асистенти, което позволява на потребителите да управляват климатика с гласови команди. Използването на сензори за движение, които откриват наличието на хора в стаята от своя страна може да накара климатика автоматично да намали мощността си, за да пести енергия.

 

Използването на умни термостати

 

Умните термостати позволяват на потребителите да контролират температурата в дома си чрез мобилни приложения, като настройват индивидуални програми и адаптират температурата спрямо външните условия. Тези устройства се учат от навиците на потребителите и автоматично регулират отоплението и охлаждането, което води до значителни икономии на енергия.

 

Интелигентно осветление

 

Внедряването на LED осветление, съчетано със сензори за движение и автоматични таймери, позволява на системите да изключват осветлението, когато в стаята няма никого и да го включват, когато е необходимо. Това води до намаляване на ненужната консумация на електроенергия и в крайна сметка – на въглеродния отпечатък.

 

Оптимизация на потреблението на вода

 

Технологиите за умни домове помагат и за по-ефективно управление на водните ресурси. Умните душове и тоалетни оптимизират водопотреблението както вътре, така и извън дома. В добавка различни Internet of Things сензори могат да подобрят отчитането на използваната вода, а умните напоителни системи от своя страна се адаптират към метеорологичните условия и нуждите на растенията, като гарантират, че тревните площи и градините получават точно толкова вода, колкото е необходимо, без излишно прахосване.

 

Намаляване на отпадъците

 

Друга област, в която IoT технологиите оказват позитивно влияние върху околната среда, е управлението на отпадъците в домовете, офисите и учрежденията. Някои умни уреди могат да анализират хранителните запаси и да препоръчват рецепти въз основа на наличните продукти, което помага да се намали хранителния отпадък. Системите за рециклиране в умните домове помагат на потребителите да сортират правилно отпадъците, като предоставят информация за това как и къде да се рециклират различните материали. Същевременно, умни компостери преобразуват органичните отпадъци в полезни торове.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

умен дом