Проучване на д-р Ким Бълок и нейния екип от Станфордския университет изследва ефективността на виртуалната реалност (VR) при лечение на депресия. Целта е била да се намери алтернатива за пациенти, които изпитват затруднения да бъдат активни или да излизат от дома поради симптомите си.
В изследването са участвали 26 души с голямо депресивно разстройство, които са били разделени на две групи. Първата от тях е получавала конвенционално поведенческо лечение, а втората е разполагала с VR слушалки, за да участва в различни виртуални дейности. Проучването е продължило четири седмици, а участниците са се срещали всяка седмица с клиничен психолог.
Резултатите показват, че и при двете групи се наблюдава сходно намаляване на симптомите на депресия. Това предполага, че VR може да бъде ефективен метод за лечение на заболяването. Особено за пациенти, които изпитват затруднения с конвенционалните терапии.
Отзивите на участниците за използването на VR са изключително положителни. Много от тях споделят, че са били мотивирани от виртуалните дейности. В резултат на това те са станали по-активни и са искали да правят повече неща извън дома си.
На основа на тази обратна връзка екипът работи върху съпътстващо приложение за активиране на поведението във виртуална среда, което да им напомня да участват в съответните дейности.