Работна група, в която влизат представители на експертните съвети към министъра на здравеопазването, ще изготвят актуализиран протокол за лечение на пациенти с COVID-19. Новите насоки трябва да са готови до края на юни. Това стана ясно на среща между зам.-министъра на здравеопазването д-р Тома Томов и представители на експертните съвети.
„Документът ще е с препоръчителен характер и ще бъде предоставен както на общопрактикуващите лекари, така и на специалистите в болничната помощ. Целта е да има актуализирани насоки за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция при различните форми на заболяването“, обясни зам.-министър Томов. Готовият документ ще бъде публикуван на официалната интернет страница на Министерството на здравеопазването, като при необходимост, протоколът ще бъде надграждан и актуализиран.
Предишният екип на МЗ изготви единен протокол за лечение на COVID-19 едва на 5 ноември - точно на прага на тежката есенно-зимна вълна, в която загубихме хиляди животи. Насоките бяха изготвени на база опита на големите болници, през които преминаха мнозинството пациенти. Този протокол обаче не беше универсално признат. Една от най-срамните страни на пандемията бе, че много пациенти бяха изоставени на самолечение по "единния протокол на Фейсбук", като списъци с витамини и хранителни добавки се обменяха основно от човек на човек. Видно от статистиката е, че в страната имаше болници, които трудно се справяха с лечението на пациентите. В един или друг момент липсваха медикаменти, въпреки че през цялото време властите отричаха да са допуснали дефицит.
В България се прилагаха редица лекарства, за които няма безспорни доказателства, че вършат работа. И сега например в протокол за лечение на COVID-19, публикуван от една от регионалните здравни инспекции, се препоръчва хидроксихлорохин, въпреки че последното становище на СЗО е, че това лекарство не бива да се прилага, защото няма никакъв ефект. Някои лекари и представители на властите пък открито рекламираха препарата ивермектин, за който Европейската агенция по лекарствата не препоръчва да се прилага при COVID-19.