Учени провеждат експеримент, който може да доведе до пробив в лечението на ревматоидния артрит, съобщава Би Би Си. В рамките на изследването AuToDeCRA-2 специалистите се опитват да „препрограмират“ дендритните клетки – ключови регулатори на имунната система – така че да спрат да дават погрешни сигнали за атака срещу здравите тъкани на организма. Изследователската група се ръководи от проф. Джон Айзъкс, който изучава заболяването повече от 35 годни и вярва, че в бъдеще медицината ще може буквално да го "изключва".
Как работи експерименталната терапия?
Изследването, финансирано от благотворителния фонд Versus Arthritis и Европейската комисия, се провежда в Нюкасълския университет и местните болници. То вече се намира във втори етап и предвижда от включените в него пациенти да се извлекат определен вид клетки. Те са различни видове и проф. Айзъкс ги сравнява с армия от войници, събрана да атакува определено заболяване или инфекция. Тези клетки-войници получават команди от дендритните клетки – специален тип левкоцити, които действат като „генерали“ на имунната система. Обикновено те разпознават заплахите и нареждат на другите клетки да атакуват инфекциите. Но при автоимунни заболявания като ревматоиден артрит тези клетки погрешно нареждат атака срещу здравите стави.
В лабораторията дендритните клетки се „преобучават“, така че да спрат да изпращат вредни сигнали. След това те се връщат обратно в организма, където, според надеждите на учените, ще започнат да потискат автоимунната реакция.
Пациентите: „Ако това проработи, ще бъде чудо“
Керъл Робсън, 70-годишна бивша медицинска сестра от Джароу, страда от ревматоиден артрит от много години. Всяка сутрин се събужда с мъчителна болка. "Преди слагах торбички със замразен грах върху ръцете си, за да облекча болката поне малко", спомня си тя. Керъл пие имуносупресори, които ѝ помагат донякъде, но все пак са за потискане на имунната система. След прилагането на модифицираните клетки усеща подобрение. "Може би е самовнушение, но наистина се чувствам по-добре", казва тя.
Бъдещи перспективи
Експериментът се следи от учени по целия свят, тъй като неговият успех може да промени живота на 18 милиона души, страдащи от ревматоиден артрит.
Освен това, ако методът се окаже ефективен, той може да бъде адаптиран и за лечение на други автоимунни заболявания като диабет тип 1 и множествена склероза. "Наричаме това „препрограмиране на имунната система“, обяснява професор Айзъкс.
Кога да очакваме резултати?
Към момента в изследването участват 32 пациенти. Ако първите етапи се окажат успешни, изпитванията ще бъдат разширени. Въпреки това, дори в най-добрия случай, ще са необходими между 5 и 10 години, за да се доразработи и внедри методът.