Медия без
политическа реклама

Meta пуска Llama 3.1- най-големият досега AI модел с отворен код

Зукърбърг прогнозира, че до края на годината Meta AI ще надмине ChatGPT

Meta пуска Llama 3.1, най-големият досега AI модел с отворен код, за който компанията твърди, че превъзхожда GPT-4o и Claude 3.5 Sonnet на Anthropic по няколко показателя. Също така прави базирания на Llama Meta AI асистент достъпен в повече страни и езици, като добавя функция, която може да генерира изображения въз основа на нечие конкретно подобие.

Изпълнителният директор Марк Зукърбърг прогнозира, че Meta AI ще бъде най-широко използваният асистент до края на тази година, надминавайки ChatGPT.

Llama 3.1 е значително по-сложен от по-малките модели Llama 3, които се появиха преди няколко месеца. Най-голямата версия има 405 милиарда параметри и е обучена с над 16 000 от ултраскъпите H100 GPU на Nvidia. Meta не разкрива цената на разработката на Llama 3.1, но въз основа на цената само на чиповете на Nvidia може да се предположи, че е стотици милиони долари.

За да помогне за разпространението на Llama 3.1 в света, Meta работи с повече от две дузини компании, включително Microsoft, Amazon, Google, Nvidia и Databricks, за да помогне на разработчиците да внедрят свои собствени версии. Meta твърди, че цената на Llama 3.1 е приблизително два пъти по-ниска от тази на GPT-4o на OpenAI, за да се използва в производството. Компанията пуска модела с тежести, така че компаниите да могат да го обучават на потребителски данни и да го настройват по свой вкус.

Не е изненадващо, че Meta не казва много за данните, използвани за обучение на Llama 3.1. Според хора, които работят в компании за изкуствен интелект, това е търговска тайна, докато критиците казват, че това е тактика за забавяне на неизбежната атака на съдебни дела за авторски права, които идват.

Това, което Meta твърди, че е използвала синтетични данни или данни, генерирани от модел, а не от хора, за да има версията с 405 милиарда параметри на Llama 3.1, за да подобри по-малките версии от 70 милиарда и 8 милиарда. Ахмад Ал-Дале, вицепрезидент на Meta за генеративния AI, прогнозира, че Llama 3.1 ще бъде популярен сред разработчиците като „учител за по-малки модели, които след това се внедряват“ по „по-рентабилен начин“.

Освен прогнозата на Зукърбърг, че Meta AI ще бъде най-използваният чатбот до края на тази година (ChatGPT има над 100 милиона потребители ), Meta все още не е споделила данни за използването на своя асистент. „Мисля, че цялата индустрия все още е рано по пътя си към продуктовия пазар“, казва Ал-Дале. Дори с усещането, че изкуственият интелект вече е пресилен, е ясно, че Мета и други играчи смятат, че надпреварата едва сега започва.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?