Медия без
политическа реклама

"Фейсбук" спира проверката на факти

Социалната мрежа ще бори дезинформацията единствено чрез т. нар. "бележки на общността"

07 Яну. 2025Обновена
Марк Зукърбърг
EPA/BGNES
Марк Зукърбърг

Meta прекратява своята програма за проверка на фактите от външни организации. Вместо това Facebook, Instagram и Threads ще разчитат на своите потребители да сигнализират за дезинформация и неверни твърдения. Изпълнителният директор на компанията Марк Зукърбърг заяви в публикувано днес видео изявление, че този ход ще позволи на социалната мрежа да се върне към "корените на свободното изразяване".

"Ние заменяме проверките на факти с бележки на общността, опростявайки нашите политики и фокусирайки се върху намаляването на грешките“, каза Зукърбърг във вторник. "Очаквам с нетърпение този следващ етап."

Програмата за проверка на фактите от външни фактчекъри беше въведена във "Фейсбук" през 2016 г. в отговор на нарастващите критики към ролята на компанията в изборите в САЩ, които Тръмп за първи път спечели.

"Тъй като възможностите на компанията за проверка на фактите нараснаха, те се разшириха до точката, в която правим твърде много грешки, което от своя страна разочарова много от потребителите на социалните мрежи", уточни Джоел Каплан, шеф на глобалния отдел на Meta. "Твърде много безобидно съдържание се цензурира, твърде много хора се оказват погрешно затворени в "затвора на Facebook" и ние често сме твърде бавни, за да реагираме, когато бъде направено."

Зукърбърг обяви, че ще бъдат премахнати ограниченията по теми като имиграция, полова идентичност и пол, които са обект на чест политически дискурс и дебат. "Не е правилно нещата да могат да се казват по телевизията или в Конгреса, но не и на нашите платформи", коментира той.

Милиардерът заяви, че платформата му е изтривала милиони публикации всеки ден. "Въпреки че тези действия представляват по-малко от 1% от съдържанието, произвеждано ежедневно, смятаме, че едно до две от всеки 10 от тези действия може да са били грешки (т.е. съдържанието да не е нарушило нашите правила)", допълва още той, като съобщава, че компанията ще стане по-прозрачна при отчитане на грешките си.

Зукърбърг все пак призна, че на платформата ще се появи повече вредно съдържание в резултат на промените в модерирането.

Промяната донякъде имитира политиката на Илон Мъск след закупуването на конкурентната социална мрежа Twitter, която ребрандира на "X". Каплан похвали подхода, възприет от Мъск, като каза, че X е упълномощил своята "общност да решава кога публикациите са потенциално подвеждащи и се нуждаят от повече контекст". "Смятаме, че това може да бъде по-добър начин за постигане на първоначалното ни намерение да предоставим на хората информация за това, което виждат – и такава, която е по-малко склонна към пристрастия", добави Джоел Каплан. 

Промените идват точно преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност. Той и други републиканци критикуваха Марк Зукърбърг и Meta, че цензурират десните гласове. "Проверяващите факти бяха твърде политически пристрастни и по-скоро унищожиха доверие, отколкото го създадоха", каза Зукърбърг във видеото, обявяващо новата политика. "Това, което започна като движение за по-голямо приобщаване, все повече се използва за заглушаване на мнения и недопускане на хора с различни идеи и стигна твърде далеч."

Зукърбърг наскоро се срещна с Доналд Тръмп в неговия частен клуб Mar-a-Lago във Флорида, а Meta дари крупна сума на комитета по встъпването в длъжност на новоизбрания президент. Също така постави дългогодишен републиканец начело на глобалната политика на компанията и включи в борда на директорите си главния съюзник на Тръмп, Дейна Уайт.

Meta не планира да прекрати проверката на фактите в Европейския съюз, уточни компанията след въпрос от брюкселското издание "Политико", и ще прегледа задълженията си за модериране на съдържание в ЕС, преди да направи промени.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата