Медия без
политическа реклама

Отстраняването на Залужни бе разкритикувано и в Украйна, и в чужбина

09 Февр. 2024
Олександър Сирски не се ползва с особена популярност сред украинските военни и западните медии. За разлика от Валери Залужни
Телеграм
Олександър Сирски не се ползва с особена популярност сред украинските военни и западните медии. За разлика от Валери Залужни

Западните медии и украинските военни посрещнаха песимистично смяната на ръководството на Въоръжените сили на Украйна /ВСУ/. Вчера украинският президент Володимир Зеленски освободи Валери Залужни като главнокомандващ и го замени с Олександър Сирски, който досега бе командващ Сухопътните сили на ВСУ.

Западните издания отбелязват, че за разлика от Залужни, Сирски не се ползва с голяма популярност сред военнослужещите. Politico и The Washington Post пишат, че военните смятат новия главнокомандващ за "командир съветски образец", под чието ръководство ВСУ понесоха големи загуби при отбраната на Бахмут. Заради това в армията наричат Сирски "Касапина" и "Генерал 200" /с 200 в украинската и руската армия се обозначават убитите войници/. Изданията отбелязват, че смяната идва в момент, когато ВСУ се сблъскват с остър дефицит на боеприпаси и личен състав, а Русия си върна инициативата на бойното поле.

Според Politico, разместванията в ръководството на ВСУ могат да "усилят скептицизма" на американските сенатори за предоставянето на нова военна помощ за Украйна. "Може би точно сега не е най-подходящото време за промени", пише изданието.

The New York Times напомня, че именно готовността на Сирски да води война на изтощение в битката за Бахмут бе остро разкритикувана от САЩ.

В разговор с Financial Times някои западни чиновници и аналитици отбелязват, че назначаването на Сирски може да се отрази негативно на хода на войната, заради неговата близост с президента. Те се съмняват, че новият главнокомандващ ще се противопоставя на намесата на политическото ръководство на страната във военните  въпроси. На същото мнение е и The Times, който напомня за конфликта на Зеленски и Залужни. Първият се придържа към по-оптимистичен подход, а Залужни нарича ситуацията на фронта "патова". Военни източници на изданието споделят, че Залужни се е отнасял скептично към някои заповеди и изявление на президента, защото ги е смятал за нереалистични.

The Wall Street Journal  и други издания обръщат внимание на факта, че според социолозите 96% от украинците вярват на ВСУ, а 88% - персонално на Залужни. В същото време доверието към Зеленски пада до 62%. Украинските военни свързват конфликта между Зеленски и Залужни точно с тази популярност, пише The Times. 

"Безобразната борба на Зеленски с генерала разкрива дълбокия разкол в Украйна", пише Bloomberg. Според автора на статията "президентът рискува да влезе в ролята на измъчен лидер", докато Залужни е "боготворен от своите войници". "Отиващият се генерал се ползва с голяма лична подкрепа. Някои западни дипломати предполагат, че неговата популярност е "стигнала" до президента. Но хора, запознати с военното ръководство, казват, че част от разрива е свързан с това, че Зеленски има по-грандиозни военни планове, което се разминава с това, което по-предпазливият Залужни е бил планирал за близките месеци", пише изданието. Според него Олександър Сирски вероятно е готов да подкрепи по-дръзките военни цели на президента, но мнозина на бойното поле се отнасят с недоверие към него, защото го смятат за по-безмилостен от неговия предшесвеник. "За разлика от Залужни той говори по украински с акцент, защото е израстнал в Русия", пише Bloomberg.

The Economist пише, че уволнението на Залужни ще има не само военни последствия, тъй като различни политически сили в Украйна разглеждат бившия главнокомандващ като "средство за реализиране на своите амбиции". Изданието отбелязва, че Украйна навлиза в нов, решаващ етап на войната, а главният въпрос е дали Зеленски ще може да се възползва от уволнението на Залужни, за да промени своята визия за войната. "Зеленски все още публично държи на обещанието си Украйна да върне "всяка педя земя, окупирана от руските войски, даже ако сам разбила, че това няма да се случи скоро, ако въобще стане", пише изданието.

The Economist отбелязва, че Сирски "има репутацията на човек, който е готов да влезе в бой с врага, дори това да струва големи човешки и технически загуби". "Той е противоречива фигура, предизвикваща двойнствена реакция сред офицерите. Едни възхваляват неговия професионализъм, други смятат, че той потиска своите подчинени... Той е по-малко склонен да подлага на съмнение приоритетите на президента. Заемайки най-висшата длъжност, той трябва да смекчи своя стил на командване и да се научи да казва истината на властта", пише изданието. Заради това The Economist смята, че "Зеленски рискува да сгреши, уволнявайки Залужни".

"Решението на Зеленски е огромна авантюра", пише Reuters. "В момент, когато Украйна се опитва с всички сили да измени методите за мобилизация на гражданското население, уволнението на Залужни може да нанесе удар по моралния дух на войските на фронта", пише агенцията.

Много по-резки и емоционални бяха реакциите на украинците в социалните мрежи, които не пестят критиките си към президента. Украинските военни се разделиха на две по повод назначението на Сирски - или че на бойното поле нищо няма да се промени, или че ситуацията ще се влоши, тъй като Сирски има славата на жесток генерал, който е склонен да жертва войници заради изпълнение на задачите.

Под поста на Зеленски в Instagram коментаторите не пестяха обидни квалификации по повод на решението. "Не пипайте Залужни!", "Вие трябва да подадете оставка! Позор! Загубихте последните остатъци от доверие!", "Не ни е нужен руски генерал! Върнете Залужни", "Това е най-лошото, което можехте да направите. Къде щяхте да сте сега, ако не беше генерал Залужни", са само част от коментарите.

 

Признание

Украинският президент Володимир Зеленски присъди звание "Герой на Украйна" на бившия главнокомандващ на ВСУ Валери Залужни и на шефа на украинското разузнаване Кирил Буданов.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?