Още тази година Украйна може да се изправи пред реалната заплаха да загуби войната, предупреди бившият командващ Обединените сили на Великобритания генерал Ричард Барънс пред БиБиСи.
Причината е, че Украйна "може да почувства, че не може да победи".
На ВСУ критично не й достигат боеприпаси, войска и ПВО. Контранастъплението миналата година не успя да изтласка руската войска извън превзетите от нея територии, а сега Москва се готви за лятно настъпление.
"В някакъв момент през лятото - казва генерал Барънс - очакваме да видим голямо руско настъпление с цел да пробие украинските позиции. Ако това се случи, има риск руската войска да пробие в онези райони, в които ВСУ не може да я спре".
Барънс открои три основни направления за евентуален пробив:
Харков. Вторият по големина град в Украйна, разположен в опасна близост до границата с Русия, е привлекателна цел за Москва.
Донбас. Територията на източна Украйна се намира в състояние на война от 2014 г. , когато поддържаните от Москва сепаратисти се обявиха за "народни републики".
Запорожие. Градът с население повече от 700 000 в мирно време е разположен в опасна близост до фронтовата линия. За Русия градът е трън в петата, защото столицата на едноименната област, която Русия незаконно анексира, остава под украински контрол.
Ситуацията на източния фронт се влоши значително през последните дни на фона на засилената руска офанзива, заяви по-рано днес украинският главнокомандващ Александър Сирски.
Сирски, който пое поста главнокомандващ през февруари, след като популярният му предшественик Валерий Залужни напусна, каза, че руснаците имат по-добри оръжия.
Той говори за "значително засилване на настъплението на противника след президентските избори в Русия" в средата на март и добави, че се вземат решения "за укрепване на най-проблемните отбранителни зони за радиоелектронна борба и противовъздушна отбрана".
Украйна заяви, че ситуацията около източния фронтови град Часов Яр е "трудна и напрегната", като районът е под "постоянен огън". Часов Яр се намира на 20 километра западно от Бахмут, който беше изравнен с артилерийски огън, преди да бъде превзет от Москва миналия май. Русия наскоро осигури първите си териториални придобивки след превземането на Бахмут и сега се опитва да притиска украинските части, затруднени от забавяне на доставката на жизненоважна западна военна помощ. „Противникът активно атакува нашите позиции в секторите Лиман и Бахмут с щурмови групи, поддържани от бронирана техника. В района на Покровск те се опитват да пробият отбраната ни с помощта на десетки танкове и бронетранспортьори“, каза Сирски.
Той заяви, че Русия „засилва усилията си чрез разполагане на нови бронирани части, които периодично постигат тактически успехи. „Въпросът за постигане на техническо превъзходство над противника във високотехнологичните оръжия отново възникна. Само това ще ни позволи да победим по-големия противник и да създадем условия за завземане на стратегическата инициатива“, обясни Сирски.
ПОМОЩ
Германия ще предостави още една ПВО система Patriot на Украйна. Зеленски благодари на канцлера Шолц за помощта. Но според "Файненшъл таймс" Полша, Испания и Румъния са отказали ПВО системи, защото се опасяват за собствената си сигурност.