Медия без
политическа реклама

Байдън се обяви против пращането на самолети за Украйна

Шолц се вбесил от въпрос за изтребители за Киев

31 Яну. 2023Обновена
Джо Байдън изключва Украйна да получи F-16
ЕПА/БГНЕС
Джо Байдън изключва Украйна да получи F-16

Американският президент Джо Байдън е изключил възможността САЩ да пратят бойни самолети F 16 на Украйна. На въпрос на репортери от Белия дом подкрепя ли изпращането на самолети, които в момента оглавяват списъка на исканата техника от Украйна, Байдън е бил категоричен - "Не". Той е уточнил, че ще посети Полша, която е ключова държава за логистичната подкрепа с оръжия за Украйна, но към момента не знае кога ще се случи това.

Темата с поисканите от Киев самолети буквално извади от кожата му германският канцлер Олаф Шолц в понеделник. Шолц е показал очевидно раздразнение след въпрос от журналисти относно доставката на изтребители за Украйна, зададен му по време на посещение в Чили като част от обиколка в Латинска Америка. Това съобщи Die Welt, предаде Агенция "Фокус".

Според информацията на изданието, ръководителят на германското правителство е бил помолен да коментира думите на съпредседателя на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Саския Ескен за доставката на германски бойни самолети на Украйна. Преди няколко дни в телевизионно интервю тя не изключи това да се случи. "В такива важни неща като оръжията трябва да става въпрос за факти, за рационално съображение. И следователно това казва всичко", отговори Шолц кратко. В същото време канцлерът, според вестника, не е назовал Ескен, но е ясно кого има предвид.

Според него на преден план излизат вътрешнополитически мотиви, а не подкрепата за Украйна. Това е неписано дипломатическо правило, посочва изданието, тъй като би било неучтиво към домакина. В съответствие с негласното правило на дипломацията политиците избягват да коментират вътрешната политика на държавата си по време на задгранични пътувания. Точно този въпрос на журналистите обаче, както посочва вестникът, до голяма степен е повлиял на тона на германския канцлер.

След интензивен дебат относно доставката на бойни танкове за Киев, Шолц, както отбелязва Die Welt, желае на всяка цена да избегне по-нататъшни дискусии за изпращане на бойни самолети в Украйна. Освен това ръководителят на германското правителство, според изданието, отново е посочил, че той и президентът на САЩ Джо Байдън са изключили въвеждането на "зона забранена за полети“ в самото начало на конфликта, "защото това би довело до пряка конфронтация между Русия и НАТО. Не е добре западните съюзници да се състезават кой може да достави повече оръжие на Украйна".

В момента, според вестника, Шолц изобщо не се нуждае от тези дебати. "Всъщност всичко вече е казано за това. И от мен също", завърши канцлерът.

През последните дни Шолц и германският министър на отбраната Борис Писториус многократно заявяваха, че Германия няма да доставя бойни самолети на Украйна. На 26 януари президентът на Украйна Володимир Зеленски, след решението на редица западни страни да изпратят танкове в Киев, призова за модерни бойни самолети и ракети с голям обсег на НАТО. Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви, че някои европейски колеги са се захванали с въпроса за предоставянето на Киев на американски изтребители F-16. На 27 януари координаторът по стратегическите комуникации на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби каза, че Вашингтон не е изненадан от искането на Киев за бойни самолети, включително F-16, но няма нови съобщения в този смисъл.

Полският премиер Матеуш Моравецки съобщи, че Варшава е готова да предаде на Украйна изтребители F-16, ако САЩ дадат зелена светлина, информира "Седмично огледало". 

Моравецки казва, че ще действат в пълна координация със страните от НАТО, но често проектите се реализират благодарение на полския натиск и договореностите със САЩ. 

Както пише "Уолстрийт джърнъл", Западът осъзнава, че Русия ще спечели изтощителна война, затова се сменя стратегията в доставките на оръжие. Според "Политико" чиновниците са започнали да пришпорват Пентагона САЩ да съгласува с Украйна предаването на изтребители. 

Именно нерешителностт на САЩ и европейските страни да предадат на Украйна модерно западно оръжие се превърна в спирачка за контранастъплението на юг в Украйна, анализира Институтът за изучване на войната. След това войната премина в позиционна. 

Френският президент Еманюел Макрон заяви в понеделник, че не изключва доставката на изтребители на Украйна, но предупреди за риска от ескалация на конфликта.

„Нищо не е изключено по принцип“, каза Макрон след разговори с холандския премиер Марк Рюте, запитан за възможността за изпращане на самолети за Украйна, която воюва срещу инвазията на Русия.

Но Макрон изложи серия от „критерии“, преди да вземе каквото и да е решение, тъй като Украйна засилва призивите за по-модерни оръжия от Запада само дни, след като нейните съюзници обещаха да доставят танкове.

Критериите включват Украйна да отправи първо искане, че каквото и да е оръжието, то "няма да бъде ескалиращо" и "няма вероятност да поразява руската територия, а ще се използват изключително за оказване на съпротива". 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата