Медия без
политическа реклама

Украйна унищожи 3 бойни хеликоптера край Москва и Самара

Повреден е и свръхзвуков бомбардировач с голям обсег ТУ-22М3, твърдят украинските въоръжени сили

27 Юли 2024Обновена
Украйна методично унищожва руската авиация
Украйна методично унищожва руската авиация

Украйна продължава методично да атакува руските военни летища не само на Кримския полуостров, но и дълбоко във вътрешността на Русия.

Главното разузнавателно управление на Украйна се отчете днес, че са поразени три военни хеликоптера.  

На 21 юли са били унищожени два руски Ми-28 и Ка-226, намиращи се на територията на хеликоптерния завод в Томилино край Москва. Те са били използвани за удари срещу Украйна.

На 24 юли хеликоптер Ми-8 е изгорял на летище Кряж в Самара. 

ГУР публикува кадри от пожара и карта с геолокация на вероятните щети по хеликоптерите. 

 

OSTIN анализаторите потвърдиха, че видеото е от Националния център за производство на хеликоптери в Московска област. Радио "Свобода" успя да намери първоизточника на този запис: той е публикуван в общността „Подслушано в Томилино“ в социалната мрежа "ВКонтакте" в 8.28 часа сутринта на 21 юли. Авторът на поста пише, че е чул експлозии преди 5 минути.

Видеото може да бъде и геолокирано - то е заснето в микрорайон Птицеферма в Томилин, до търговски център "Арбатски", а камерата е насочена директно към завода за хеликоптери. Авторите на коментарите към публикацията също пишат за експлозии и пожар на територията на предприятието.

На 25 юли пък Въоръжените сили на Украйна атакуваха летище Саки в Крим. „Информацията за последиците от удара се изяснява“, се казва в изявление на Генералния щаб, публикувано във Фейсбук. „Важно е да се отбележи, че летището беше прикрито от „модерни“ руски системи за противовъздушна отбрана, които за пореден път не успяха да защитят важен военен обект на Руската федерация“, твърдят още украинските военни.

За удара по летището край Саки по-рано съобщи руският телеграм канал "Астра". По негова информация става дума за съоръжение в Новофедоровка, област Саки. Разрушена е радарна станция, двама войници са ранени, а боеприпасите са се взривили.

Каналът Astra също пише, че друга ракета ATACMS е ударила радарна станция близо до село Шелковичное в района на Саки. Според канала Крим е бил атакуван от четири ракети, две от които са били свалени.

Тази нощ отново са атакувани три руски военни летища - "Енгелс" в Саратовска област, "Дягилево" в Рязанска област и "Оленя" в Мурманска област. В резултат на атаката е повреден свръхзвуковият бомбардировач с голям обсег ТУ-22М3, твърдят източници на "Украинска правда". Снимки и видео от там обаче няма

Ако дроновете наистина са били пуснати от територията на Украйна и са летели до летище, разположено близо до град Оленегорск в Северния полярен кръг, това ще е рекорд за прелитане на украински БПЛА до обекти в Русия. Преди това Главното разузнавателно управление заяви, че украински дронове са атакували цели в района на Оренбург и Башкортостан, на около 1500 километра от Украйна до тези региони. До Оленегорск има около 1800.

Самолетите, базирани на летището в “Оленя”, редовно участват в удари срещу Украйна.

Руските власти не коментираха нито един от ударите по военните летища. Руското министерство на отбраната призна косвено атаките само в една от областите, като каза, че през нощта на 27 юли силите на ПВО са свалили украински дронове, включително над Рязанска област. В сводката не се споменават Саратов и Мурманск.

Но най-влиятелният Z-Телеграм канал в областта на авиацията Fighterbomber на 26 юли написа: ”Пак не е добро утро, страна. Е, разположихте ли RC-135? Спазихте ли всички международни стандарти? Помогна ли? Всичко е точно. Вечна памет...” И препоръчва самолетите да се местят на всеки пет часа, ако Русия иска изобщо да й остане бойна авиация. Или изобщо да предислоцира самолетите извън зоната на обсег на украинските дронове и ракети. "Необходимо е да се засилят усилията за издирване на скрити вражески клетки и агенти около летища в цялата страна. От Крим до Мурманск. Защото в противен случай ще загубим авиацията си по-бързо, отколкото можем да я изградим. Въпросите за стоманобетонното строителство на укрития за самолетите ще оставим на бъдещите поколения да решават, може би те ще са по-умни от нас”, горчиво заключи той.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата