Медия без
политическа реклама

САЩ и Германия разрешиха Украйна да ползва тяхно оръжие в Русия

Нидерландия и Дания предоставят самолети F-16

31 Май 2024Обновена
Американски ракети "Атакамс". Украйна няма право да ги използва за атака на руска територия.
Телеграм
Американски ракети "Атакамс". Украйна няма право да ги използва за атака на руска територия.

САЩ и Германия решиха да позволят на Украйна да ползва тяхно оръжие за атаки на руска територия. Американското решение претърпя развитие през деня. Първоначално САЩ разрешиха удари само отвъд границата с Харковска област, където Русия ожесточено бомбардира. Позицията им, разпространена от агенциите от анонимни източници, бе потвърдена в петък надвечер от държавния секретар Антъни Блинкен. 

След това стана ясно, че разрешението на САЩ се простира върху цялата гранична територия на Русия с Украйна. "Това се прави, за да могат украинците да се защитават", заяви представителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Майкъл Карпентър по повод въможностите да се използва америкаско оръжие на границата със Сумска област. 

"Уолстрийт джърнъл" твърди, че Украйна ще поразява цели в Русия с помощта на артилерия и реактивни системи със залпов огън като GMLRS с далекобойност до 70 км. Украинската армия не получава право да използва балистичните ракети  ATACMS, които се изстрелват от установки HIMARS и достигат до 300 км.

Германия даде цялостно разрешение да се ползва нейно оръжие, съобщи "Шпигел". Това реши германското правителство. Говорителят на правителството Щефен Хебещрайт коментира, че "оръжието, което предоставяме, ще се използва в съответствие с международното право. Всички сме убедени, че съгласно международното право Украйна има право да се защитава от нападение".  Германия не е позволила до момента Украйна да получи далекобойни ракети "Таурус". Предполага се, че Украйна ще ползва САУ PzH 2000 и РСЗО Mars II, които имат обхват до 100 км. 

Решението за САЩ е обрат в позицията на президента Джо Байдън, който досега твърдо отказваше да позволи на Украйна да използва американско оръжие за такива удари.

Това е първият случай, когато американски президент разреши ограничен военен отговор по артилерийски и ракетни бази и командни центрове в териториалните предели на противник, които има ядрено оръжие, съобщи "Ню Йорк таймс".

Антъни Блинкен съобщи в Прага на срещата на външните министри на НАТО позицията, че САЩ дават на Украйна да удря по Русия с американско оръжие. 

Става дума за удари по руските сили, "съсредоточени в руската страна на границата с Украйна. Решението е директно на президента "

 

Първите контраатаки на украинските войски с американско оръжие по руска територия "може да почнат до часове или дни", пише "Ню Йорк таймс". Изданието отбелязва, че за позволението е знаел много ограничен кръг лица. Дори говорителката на Пентагона Сабрина Сингх не е знаела, когато на брифинг на 30 май каза, че позицията на САЩ не се е променяла. 

Руският президент Владимир Путин предупреди за заплахата от глобален конфликт, ако западните съюзници на Киев му позволят да използва оръжия, които те са доставили, за нанасяне на удари на територията на Русия, нещо, за което украинското правителство настоява пред своите съюзници да разрешат.

Две ключови страни в предоставянето на самолети F-16 на Украйна одобриха бомбардировки на руска територия. След Дания и Нидерландия разреши използването на F-16. 

"Щом имате право на самоотбрана, няма ограничения в използването на оръжие. Това е общият принцип, към който се придържаме. Водим още преговори и сме готови да направим всичко възможно, за да предадем бързо изтребителите на Украйна", заяви говорителката на нидерландското МВнР Ханке Брюинс Слот в Прага, където вървят преговорите на министрите на външните работи от НАТО.  Копенхаген и Амстердам първи решиха да дадат на Украйна изтребители F-16. Аналогични намерения има и Белгия. 

Списъкът на страните, които позволяват на Украйна удари по военни обекти в Русия с тяхно оръжие, са: Франция, Великобритания, Нидерландия, Полша, Швеция, Финландия, Чехия, Литва, Латвия, Естония, Канада, Дания, Германия и САЩ. 

"Украйна има правото да атакува военни цели на руска територия". Това заяви говорителят на дипломатическата служба на ЕС Петер Стано.

Той припомни позицията на върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел - всяка от държавите сама може реши дали да позволи украински удари на територията на Руската федерация.

"Украйна води легитимна война чрез самоотбрана. Въз основа на международното право Украйна има правото да се защитава, включително чрез удари срещу агресора на неговата територия, когато става дума за военни цели“, подчерта Стано.


 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата