Медия без
политическа реклама

Войната хвана спецслужбите по зелени чорапи

Те не предвидиха, че Русия ще нападне Украйна, но президентът е много доволен от тях

Румен Радев превзе ръководствата на специалните служби, които според Демократична България пързалят Кирил Петков.
БГНЕС
Румен Радев превзе ръководствата на специалните служби, които според Демократична България пързалят Кирил Петков.

Българските специални служби със сигурност се родеят със своите западни събратя по това, че изобщо не успяха да докажат, че заслужават дори 1 лев от стотиците милиони, които отиват всяка година за тяхната издръжка. Те не изпълниха една от основните си роли, не можаха да прогнозират нахлуването на Русия в Украйна и поне в последния момент да предупредят властта какво точно ще се случи.

Но

 

докато на Запад хвърчаха оставки на най-високо ниво за този очевиден провал,

 

в България всички служби получиха защита най-вече от държавния глава Румен Радев.

Съпредседателят на една от партиите в управляващата коалиция "Демократична България" и бивш шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов обяви подозренията си, че всъщност българските специални служби пързалят кабинета по темата за войната : "Има нужда в тази драматична ситуация да прегледаме състоянието на българските институции и на българската държава. България трябва да бъде лоялна към ЕС и НАТО. От това, което съм чул, или българските служби са неспособни да събират информация, или имат надеждна информация, но заблуждават Народното събрание. Този въпрос трябва да се изясни, защото имам чувството, че

пързалят новото правителство и министър-председателя от време на време, защото са млади хора, без политически опит". През 2000 г. именно той беше човекът, който като шеф на НСС по време на правителството на Иван Костов изгони първите руски дипломати и в България дойде тогавашният шеф на ФБР Луис Фрий, за да похвали тези действия. По думите на Атанасов сега, на закрито заседание на НС, малко преди Русия да атакува Украйна, представители на службите са обявили, че не очакват да се стигне до война.

Друг представител на ДБ - Ивайло Мирчев, стигна по-далеч. "Изключително притеснително е, че

 

БГ спецслужби и генералитетът на армията ни са бъкани с руски агенти и открити путинофили

 

Една от индикациите за това е, че в Украйна се случва точно обратното на "секретната" прогноза, която службите дават на правителство и парламент", обвини депутатът от ДБ.

"Първо твърдяха, че е абсурд Русия да нападне Украйна. След като Путин я нападна, очакването вече бе "специализираната операция" да приключи до 48 часа, защото украинците армия нямали, армията била една - тази на Русия. Нищо от това не се случи, украинците се защитават много добре, докато руската армия изглежда зле, без особени военни успехи и с безпрецедентни загуби във военна техника и жива сила", коментира още народният представител само дни след началото на войната. Неговите думи са аткуални и в момента.

Според Мирчев вредата от тези хора се изразява

 

"в изтичане на информация към руските служби,

 

саботаж на модернизацията на БГ армията, странна привързаност към старата руска военна техника и модернизирането ѝ". Решението е - бързо прочистване на службите и армията от хора, зависими от режима на Путин, за които интересът на България не е на първо място, смяташе още Мирчев. И до момента обаче това не е направено, като се изключи единичната акция в ДАНС, при която бе обявено, че началник на средно ниво е заподозрян в шпионаж в полза на Русия, но по линия на Северна Македония.

Дни по-късно дойде инцидентът със замерянето със снежни топки срещу премиера Кирил Петков на връх Шипка. Стигна се до искането на оставката на шефа на една от възловите специални служби - НСО, ген. Емил Тонев. Естествено, като аргумент бе изведен друг инцидент - много бързото предаване на прокуратурата на всички данни от влизането и излизането от МС.

Според кабинета това е страшен скандал, но бе

 

напълно неглижиран от държавния глава,

 

който по закон отговаря за тази служба. 

"Оставям без последствия предложението да освободя началника на НСО. Според правилника на НСО инициативата принадлежи на президента - те (правителството) нямат никакви правомощия да ми предлагат каквото и да било. Има си орган, който контролира НСО, и това не е нито премиерът, нито Министерският съвет. И изобщо отправените към мен искания и мотиви са повърхностни и несъстоятелни. А продължаването на опитите да се подчинят службите не е в интерес на сигурността", обяви президентът.

И допълни, че няма никакви претенции към службите. И докато за НСО имаше някакво обяснение, защото тя по закон е на негово подчинение, за ДАНС, ГДБОП, военно разузнаване, цивилно разузнаване,

 

нещата бяха от странни по-странни

 

По закон те са към правителството и ръководителите им се сменят при съгласувателна процедура между кабинет и президент. Но ако нито една от тези служби не те е предупредила, че ще има реална война в Украйна, що за държавен глава и потребител на информация си, щом нямаш претенции към качеството й. 

Дори само това е достатъчно да има дълбоки кадрови промени. Но има логично обяснение защо Радев защитава ръководствата на сулжбите. За по-малко от три месеца той и неговият служебен премиер Стефан Янев извършиха  

 

изключително изчеъртване по върховете на службите

 

и сложиха верни хора, и то все от военните среди. 

Радев назначи тогавашния шеф на териториалното звено на ДАНС в Кюстендил Пламен Тончев за шеф на агенцията. Бил е и дълго време шеф на териториалната дирекция във Враца, а преди да работи в ДАНС, е бил в местната структура на ГДБОП. Иначе е завършил военно училище в Шумен. 

Последва уволнението и на ръководителя на Държавна агенция "Разузнаване" Атанас Атанасов, който директно обвини, че кадровите смени на Радев и Янев са всъщност дългата ръка на Кремъл. Според него бил задействан

 

план "Здравствуйте, братушки" 

 

и той не е за руските туристи по морето. Държавният глава му отвърна, че всички сменени шефове на служби работели не за родината си, а за Борисов.

На мястото на Атанасов в ДАР бе назначен Антоан Гечев, полковник, военен, военноморски и военновъздушен аташе в посолството на България в Рим. Той беше зам.-шеф на служба "Военна информация", която е всъщност военното разузнаване. Сега застана начело на ДАР, което пък е т.нар. цивилно разузнаване. Нещо, което се случва за първи път. Винаги досега се спазваше правилото да няма смесване между двете разузнавания. 

 

Не закъсня и операцията по слагане на шеф на военното разузнаване 

 

Бригаден генерал Венелин Венев беше назначен на длъжността директор на Служба „Военно разузнаване”. До преди идването на служебния кабинет военното разузнаване се ръководеше временно от Велко Атанасов, който дълго време изчакваше да стане титуляр. Именно той беше похвален преди няколко месеца от главния прокурор Иван Гешев  за разкриването на руските шпиони. После стана ясно, че Атанасов е в графата зам.-директори, а към настоящия момент вече го няма и там. 

И на практика

 

всички шефове на спецслужби се оказаха с военно образование,

 

верни на Румен Радев, който изненадващо им прощаваше всичко.

Изведнъж тези служби станаха много активни. Не успяха да предвидят войната, но се оказаха специалисти по санкциите, горивата, АЕЦ и политическите процеси. Председателят на Държавна агенция „Разузнаване“ Антоан Гечев докладва пред парламента, че според непотвърдени данни към момента има частни компании в държави -членки на ЕС, които са открили сметки в руски банки за заплащане на руски газ в рубли. Че такъв подход имало в Австрия, Унгария, Германия. Като оставим настрана, че се коментира непотвърдена информация и че тя циркулира и в открити източници,

 

наистина човек започва да се чуди що за служби има България 

 

и какво точно правят. Потвърждението дойде и от ДАНС, която пък се зае да предупреждава депутатите за възможно увеличение на цената на горивата и повишаване на социалното напрежение с искания за удължаване на държавните компенсации, каквито заявки вече имал бизнесът. По думите на шефа на агенцията Пламен Тончев в условията на повишаваща се инфлация финансирането на подобни мерки ще наложи значително увеличаване на външния дълг.

 Ако за тези служби и за калпавите им съвети данъкоплатецът плаща стотици милиони, положението е плачевно. А когато това съвпада с откровено руски опорки, тогава въпросите натежават още повече. И отговорите се дължат както от самите служби, така и от държавния глава, който ревностно ги защитава, така и от премиера, който казва само "а" и заравя главата в пясъка. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

шпионаж, руски шпиони

Още по темата