Привикванията на членове на Обществения съвет за национална детска болница от ДАНС и от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) може да са пушилка, която се вдига, за да се реализират едни или други интереси, или да са демонстрации на сила. Така всеки, който изразява аргументирано лично мнение, ще знае какво го чака.
Това коментира в предаването "(О)позиция" адвокат Мария Шаркова, която е част от обществения съвет за детската болница. Поведението на властите тя сравни с дело-шамар, макар и процес реално да няма. Но целта им е "не само да смразят нашето поведение, а да покажат на гражданския сектор какво го очаква, ако се противопостави на някакви интереси".
"За голяма изненада преди около месец всеки (от съвета) получи обаждане от ДАНС. "Търговска лига" са подали сигнали срещу членовете на Обществения съвет. Не разбрахме какво съдържат, но се ориентирахме в какъв смисъл са. Успоредно вървеше и медийна акция срещу нас", разказа Шаркова. "Търговска лига" искаше да строи частната болница "Мама и Аз", служебното правителство на Димитър Главчев позволи, а още на следващия ден, под обществен натиск, отмени решението си.
"Ние не сме се обявили против болницата "Мама и Аз". Изразихме сериозна загриженост за липсата на прозрачност при вземането и на двете решения на МС (за съгласието и за оттеглянето му)", посочи Шаркова.
От ДАНС ѝ обяснили, че проверката срещу тях е свързана с чл. 4 от Закона за ДАНС. Той гласи, че агенцията "извършва дейности за защита на националната сигурност от посегателства, насочени срещу националните интереси, независимостта и суверенитета на Република България, териториалната цялост, основните права и свободи на гражданите, демократичното функциониране на държавата и гражданските институции и установения в страната конституционен ред".
"Не намерих там конкретно основание, на което да ни проверяват. И до днес не знам с какво ние можем да застрашим националната сигурност с мнението си", недоумява Шаркова.
Тя обясни, че по време на изслушването на председателя на ДАНС Пламен Тончев в парламента по казуса е станало ясно, че проверката на ДАНС е разпоредена от прокуратурата. "Тя не би следвало да участва в разрешаването на лични и търговски проблеми", каза Шаркова. И напомни, че хората се преследват заради изразено лично мнение единствено в държави като Северна Корея, Русия, Беларус. "Дейността на ДАНС и КПК в крайна сметка доказва, че ние не живеем в правова държава. След като си позволяват да излизат извън правомощията си", смята тя.
Шаркова припомни, че различни неправителствени организации, членове на партии, президентът Румен Радев, а също и Делян Пеевски са изразили мнение, при това много по-категорично. "Но те самите не са обект на разследване. Само ние и Кремена Кунева и Ани Стоянова от фондация "Даная".
Във видеото вижте още:
- Каква защита очаква Шаркова от Висшия адвокатски съвет? (След излъчването на видеото се разбра, че съветът е реагирал с позиция по темата.)
- Ще има ли скоро национална детска държавна болница?