Медия без
политическа реклама

Данъчната амнистия обслужва престъпниците

В проектобюджета банките и хазартът бяха пощадени от по-високи данъци, предупреди бившият член на УС на БНБ Людмила Елкова

11 Дек. 2024

В последните години в България държавни бюджети се правят със схемаджийство  - от едни вземат, на други дават и гледат да закърпят нещата. Проектът, който представя служебният кабинет, обаче надминава всички очаквания и той в никакъв случай не трябва да бъде приеман от Народното събрание. По-добрият вариант е да се удължи действието на стария бюджет, докато този се преработи.

Това коментира в студиото на (О)позиция Людмила Елкова, бивш заместник-финансов министър и бивш член на УС на БНБ.

"Шокирана съм от проектобюджета. За мен той нанася невероятна репутационна вреда на министерството на финансите. Измислят се тежки абсурди, с които се натъманяват приходите, така че да се свие дефицитът до 3%, без да се оптимизират разходите", каза тя.

Според Елкова предложението за данъчна амнистия е подигравка с редовните данъкоплатци. "Какво казват на всички данъкоплатци, които са платили добросъвестно данъците си? Имали сте - дали сте".

"Защо НАП не е събрала до момента невнесени задължения, ако те са установени? Става дума огромни задължения от 20-30 млрд. лв., след като МФ очаква да прибере от тях 2-3 млрд. лв. данък. Това е абсурдно", смята гостът в студиото.

"Още по-изумително е, че може да отидеш и да кажеш: искам да декларирам половин милион лева. И никой няма да пита откъде и защо ги имаш. Как си представя МФ, че това може да бъде разрешено - всеки, който се занимава с наркотрафик, да декларира, че има приходи от продажба на домати. И НАП да му каже: благодаря", коментира още Елкова.

Тя смята за скандален текста в преходните разпоредби на закона за държавния бюджет, който казва, че тези лица няма да носят наказателна отговорност и няма да им се правят ревизии. Докато в същото време всеки, който добросъвестно декларира доходите си, може да бъде проверяван, ревизиран и глобяван.

Според Елкова не по-малко абсурдно е, че с преходните и заключителните разпоредби на бюджета се променят десетки закони, увеличават се данъци и осигуровки, а също така се въвеждат нови данъци от днес за утре, без предварително да обсъждани със засегнатите сектори. Пример за това е новият данък за подземните богатства, заради който компаниите могат да изправят страната ни пред арбитражни съдилища.

"Данъчните закони имат самостоятелност и обичайно се внасят две седмици преди държавния бюджет и се обсъждат и гласуват преди него. И чак когато приходната част е обезпечена с данъци, започваш да разглеждаш бюджета. А сега се случва точно обратното. Предлагат първо да се приемат абсурдно високи приходи и разходи, след това всичко останало, свързано с бюджета, а накрая 400 страници преходни и заключителни разпоредби с промени в данъчни и други закони. И питам, ако тези откровени глупости за милиарди левове от данъчна амнистия не се приемат от депутатите, какво правиш - връщаш се отново и прегласуваш чл. 1 на бюджета ли?", удивлява се Елкова.

Още във видеото

- за абсурдите на данъчната амнистия

- защо банките и хазартът бяха пощадени от по-високи данъци

- каква ще бъде съдбата на проектобюджета на служебния кабинет

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата