Окупацията на България от съветската армия не се свежда само до военно присъствие, а се изразява в натиск върху българските власти и политически партии, както и в икономическо ограбване на страната. Това е същият модел, който Москва прилага към цяла Източна Европа, за да "съветизира" страните, окупирани от СССР през Втората световна война.
Това посочи историкът и председател на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев в предаването "(О)позиция" с журналиста Людмил Илиев.
Съветският съюз използва окупацията, за да започне икономическо и ресурсно ограбване на страната. Паралелно с това съветските военни власти активно работят, за да разчистят българския политически живот от конкуренти на комунистическата партия, пример за което е натискът върху БЗНС. "Съветското военно присъствие тук представлява своеобразен инкубатор, който подготвя трансформацията на отечественофронтовския режим в комунистическа диктатура", обобщи историкът.
Както и другите окупирани държави, България става и арена на криминални престъпления от страна на съветските войници, които мародерстват, изнасилват и убиват. Част от мародерите са съдени и разстреляни от съветското командване, но това не прекратява престъпленията, разказа доц. Груев, тъй като самите съветски офицери възприемат изстъпленията като естествено право на силния в една окупирана страна.
По време на окупацията е проведен и т.нар. Народен съд. "България не е окупирана от нацистите страна, не е арена на военни действия. Няма толкова много кръв, която да предполага такава масовост на репресиите. Ако се сравни с други подобни трибунали, при това със страни, които са много сериозно засегнати от войната, никъде нямаме такъв процент изпълнени смъртни присъди. Тези паралели имат някакъв смисъл, но те не могат да извинят тази касапница, която се случва тук през Народния съд", посочи историкът.
Доц. Груев представи и новия тематичен сайт на държавните архиви "Съветската окупация в България 1944-1947 г.", в който са публикувани голям брой архивни документи и снимки.