Медия без
политическа реклама

Трябва пълна забрана в София за замърсяващите коли

19 Дек. 2024

Периметърът, в който Столична община забрани от 1 декември до края на февруари догодина да влизат най-замърсяващите въздуха автомобили, трябва да е по-голям, а забраната трябва да обхваща повече екологични групи моторни превозни средства. Това е мнението на Ивайло Попов от неправителствената организация "За Земята", изразено в (О)позиция на "Сега". След заведено от "За Земята" дело в мандата на Йорданка Фандъкова кметството бе осъдено за липсата на адекватни мерки срещу замърсяването на атмосферата. Едно от указанията на съда бе в столицата да се обособи нискоемисионна зона, в която да се намалят нивата на фините прахови частици. Т.нар. НЕЗ бе въведена за пръв път миналата година, но без да се налагат глоби. Тази зима Столична община обяви, че следи и изпраща съобщения за санкциите на нарушителите. 

"Нискоемисионната зона, която се въведе, не беше тази, която очаквахме да получим, нито като обхват, нито като тип автомобили. Според нас зоната бе въведена без достатъчно добър анализ. Но все пак е по-добре да стъпим на нещо и да го надграждаме, отколкото да няма нищо. Надяваме се този сезон да се събере качествена информация по отношение на трафика. Ние специално от "За Земята" следим нивата на азотен диоксид, за да видим какви са недостатъците в тази посока", коментира Попов. 

"Заслужаваше си да се помисли дали не трябваше да се въведе платеното влизане в центъра вместо тоталната забрана за определени категории автомобили. Така на хората, които не ползват редовно кола в града, но все пак им се налага да влязат 1,2 или 5 пъти в центъра по някаква причина, да могат да го направят със стар автомобил. По света съществува и този вариант на НЕЗ, освен пълната забрана за част от екогрупите", припомня Попов.

Който и от двата вида нискоемисионна зона да се прилага, категорично тя трябва да съществува не само 3 месеца, а целогодишно, казва още представителят на "За Земята". "Замърсяването на въздуха с азотен диоксид е най-големият проблем, които идва от автомобилите, и е целогодишен. Освен това е много трудно да се изградят транспортни навици у хората за 3 месеца да бъдат едни, а 9 месеца да са други", поясни Попов.

"Придвижването с автомобил не е основно човешко право, но животът и здравето на хората са", казва още активистът от "За Земята". "Когато поставим въпросът от тази гледна точка, то можем да кажем, че е справедливо да се поставят ограничения. София има нелоша мрежа на градския транспорт и хората могат да се придвижват с него. За да останем здрави, трябва да платим определена цена", смята още Ивайло Попов. 

От декември 2025 г. нискоемисионната зона ще се разшири. Вижте във видеото кои улици ще обхване големият ринг?

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ивайло Попов, (О)позиция

Още по темата