Медия без
политическа реклама

Маршрути

5 континента си дават среща в земния рай на Борика

Младият географ Ясен Иванов е превърнал родното място на баба си и дядо си в уникален цветен оазис

Младият географ Ясен Иванов е сбъднал мечтата си, създавайки уютен цветен оазис на 50 км от София.
Силвия Георгиева
Младият географ Ясен Иванов е сбъднал мечтата си, създавайки уютен цветен оазис на 50 км от София.

Наближи ли уикенд, редовно започваме да се питаме къде да избягаме от градската суетня. Искаме хем да е наблизо, хем да е спокойно, на чист въздух, да е интересно и т.н. Ботаническа градина "Борика" е всичко това - с допълнението, че ще се насладите и на невероятна красота. Само на 50 км от София, в село Борика, може да се потопите в невероятния цветен оазис, създаден от младия географ Ясен Иванов, а децата ви да поиграят на воля, изследвайки жаби, златни рибки, водни охлюви, насекоми и др. 

Пътят до вълшебната градина е лесен - тръгвайки от София по магистрала "Тракия", трябва да завиете в първата отбивка за Ихтиман, след което да продължите по асфалтовия път за с. Веринско. След него е живописното село Борика, дало име и на частната ботаническа градина. Отляво на кметството ще видите голяма дървена табела, която ще ви упъти към градината, разположена на площ от 8 декара, в най-югозападната част на Вакарелската планина.

Със сигурност ще бъдете приветствани от стопанина ѝ - младия географ Ясен Иванов, който живее и работи там от април до ноември, когато и градината е отворена за посещения. Само зимата той се прибира в София, но рядко пропуска уикенд, в който да не я навести. Откакто се помни, Ясен е свързан с природата. Решава да ѝ се посвети и като възрастен, завършвайки магистратура по физическа география и ландшафтна екология в Софийския университет. Дълго време той избистря идеята

 

да създаде собствена ботаническа градина

 

и да я оформи според собствените си разбирания и виждания като място, където всеки може да научи нещо ново за природата, да види редки растителни видове от България и света и да отдъхне. Мястото е налице - къщата и градината на баба му и дядо му, в която той е отраснал и която постепенно, с много труд и усилия и с финансовата помощ на родителите си, превръща в чудесен природен кът.

Първото нещо, което ще ви посрещне, е крокодилът от шишарки - подарък на Ясен за откриването на ботаническата градина през 2016 г. Следва първата спирка - малкото езеро с множество жабки и златни рибки. Спокойно може да поседнете около него на пейките и да се полюбувате на водните му обитатели. Всеки детайл тук е изпипан - от малките камъчета, обграждащи езерото, и пясъчния часовник, до импровизираните свещници, окачени на близкото дръвче, и хранилките за птици. Видно от снимките във фейсбук профила на градината, през пролетта тя е същински цветен рай. И през есента обаче има доста какво да предложи - от вечнозелени иглолистни храсти и кактуси до декоративни треви, златни корони и пъстър килим от листа.

В ботаническата градина може да се види изобилие от над 400 вида растения от 5 континента - китайски ревен, японски магданоз, дармера пелтата, аржентинска вербена, цветнокори храсти, алпийски цветя, магнолии, ябълки, кактуси и т.н. "Само от Австралия нямам. Но иначе имам видове от Нова Зеландия, Южна Африка, Южна Америка, а най-много - от Северна Америка, Азия и Европа", казва младият специалист. По думите му в днешно време не е нужно да обиколиш целия свят, за да се сдобиеш с даден растителен вид - достатъчно е да  отидеш в някоя от световноизвестните градини, като например тази в Лондон, притежаващи колекции от цял свят.

Неговите растения са събрани по всевъзможни начини - от пътуванията му зад граница, от разсадници, поръчани от негови приятели в чужбина и т.н. "Градината живее свой собствен живот, всяка година се обновява. Постоянно засаждам нови растения, размествам, съчетавам различни видове, за да бъде тя

 

красива през всеки сезон

 

Доста е трудно и времеемко да се съчетаят различните видове - например раннопролетни с есенни и т.н., но накрая ефектът си заслужава", казва той. 

Доста са и редките растения, които могат да се видят на много малко места. Едно от тях е например араукарията, или чилийският бор. Tой е древно дърво с твърди тъмнозелени люспи вместо игли. Прави огромни шишарки, чиито семена, напомнящи на бадем, някога са били един от най-важните продукти в храната на индианците араукани. Гунерата, или чилийският ревен, също е сред видовете, които няма да видите в другите градини у нас. То е многогодишно тревисто растение, виреещо предимно в Южна Америка във влажни местообитания. Известно е с най-големите си листа в света, широки около 2 метра, и с дръжки, стигащи до 3 метра. През лятото може да се насладите и на роджерсията - растение от Китай с дребни бели и розови цветчета. Също и на цветето Кралицата на прерията с ярки розови цветове.

След като се разходите в първата част на градината, минете през каменните лехи и лабиринта от храсти и растения, за да достигнете втората част, която е на долното ниво. До него се слиза по симпатична стълбичка, която ще ви отведе до две пътеки. Едната води до бяла постройка със зелени прозорци, в която Ясен има желание в бъдеще да приютява ландшафтни архитекти, студенти по география или природолюбители, а втората стига до езерото с водните лилии и до посетителския център. От него

 

гледката се разлива като цветна вълна

 

Освен да отдъхнете, през лятото там може да се подкрепите с домашна лимонада, да си купите картичка, да почетете книга или да научите нещо повече за цветята.

Ботаническата градина "Борика" е подходяща и за организирано посещение от ученици. Неведнъж тя е посрещала малки любопитковци, на които Ясен е правил презентации за чудатите растения в градината на достъпен за тях език. Миналата година тя е зарадвала близо 3000 посетители.

"Всичко правя сам. Работата е много, затова съм постоянно тук", казва Ясен, който продължава да развива и разширява градината - с много търпение и отношение. "И аз не знам как се роди тази идея, винаги съм носил в себе си любовта и любопитството към растенията и животните. Това е вродено усещане и потребност да бъда до природата, да създавам красота", споделя специалистът. По думите му, ако е бил роден в по-уредена държава с традиции в парковото изкуство, едва ли е щял да изгради подобно място. Защото освен като малък оазис неговата градина има голяма роля и за запазване на биоразнообразието. Като географ и еколог Ясен е радетел за отговорното градинарство, за което той споделя и във фейсбук профила на градината си. 

Едно от видеата на Ясен взема повод от питане на жена, която иска

 

да се отърве от жабите в езерото ѝ с водни лилии

 

"Няма смисъл да критикувам, ако човек няма самосъзнанието и преценката, че прави нередност", разсъждава той. Вместо това решава да разкаже за ползите от това да отглеждаме градина и как можем да помогнем на дивата природа. "Съвременната цивилизация нанася огромни щети на дивата природа, изчезват различни видове. Като дете помня как газех в локви, гьоловете се запазваха дълго време и позволяваха на поповите лъжички да се превърнат в жаби. Сега те пресъхват и животинките умират", дава за пример той. Един от начините да помогнем за размножаването им е създаването на изкуствено езеро, което да привлича насекоми, бръмбари, водни кончета, земноводни, жаби и др.

"В едно от езерата, които направих, се размножават 4 вида жаби - голяма водна жаба, жълтокоремна бумка, горска кафява жаба и дървесна зелена жаба", изброява Ясен, доволен, че езерото се оказва гореща точка за биоразнообразието в градината му. Отглеждането на гъсти храсти, живи плетове, кипариси, туи и др. пък помага за гнезденето на малки дребни птици и ги защитава от хищници. Не на последно място, цветните градини са рай за пчелите, които все повече намаляват заради развитието на индустриалното земеделие и използването на химически препарати. В градина "Борика" има и кошери с пчели, благодарение на които, ако годината е била добра, може да опитате или да си купите светъл и тъмен полифлорен мед.

Последвайте ни и в google news бутон