Медия без
политическа реклама

Посоки

Българският Йерусалим е в полите на Руен

Около родното място на св. Иван Рилски има близо 80 църкви, параклиси, манастири

 Пещерата на отшелника чудотворец.
Пещерата на отшелника чудотворец.

Наричат района около Бобошево "българския Йерусалим". И защото на малка територия по поречието на Струма в полите на Руен планина през вековете българите са построили 78 черкви, параклиси и манастири, и защото тук се намира родното място на свети Иван Рилски Чудотворец - село Скрино. Красотата на местната природа подсилва усещането за святост и величие. 

Само в Бобошево има 40 параклиса и оброчища. У нас светилищата, пазещи веществени светини, се броят на пръсти. Знайно е, че в Кръстова гора се съхранява отломка от Христовия кръст. Частица от мощите на св. Иван Рилски е в Рилския манастир. Но това са, казано неканонично, материални символи. А нематериалният е в Скрино - тук се рее душата на светеца.

 

От Скрино ли е светецът

През столетията и успоредно с безкрайните перипетии около съхраняването на мощите на св. Иван Рилски му от България през Унгария и обратно по въпроса вървяха много прения (като в спора за родното място на Омир). Трябва да се доверим на най-ранното (безименно) житие от ХII век, което казва: „Иде той на место иноческо под планина имя си Руен и в место, зовемое Скрино”. Потвърждават го византийският хронист Йоан Скилица, нататък Патриарх Евтимий, след него съвременни изследвачи като проф. Иван Дуйчев, Иван Кепов и др.

Скрино е на един хвърлей от София, числи се към Бобошевската община. Над него на около 3 км в живописна местност се намира Руенският манастир, който носи името на св. Иван Рилски. Той е един от най-новите в България, на същото място в миналото е съществувал друг манастир на името св. великомъченик Димитър Солунски. Строителството на новия манастир започва през 1995 г. Осветен е и официално открит през 2002 г., като средствата са осигурени чрез дарения и фондации.

В неделя и в празничните дни посетителите могат да чуят монашеския хор по време на литургия. Монасите правят сладко, мед и страхотен локум, с който черпят посетителите. Рисуват икони и пишат книги. Около църквичката има вековни дървета, градинка и пейки за отдих.  Манастирският храм е  богато изрисуван, със заоблени форми и красив позлатен олтар, а иконостасът е истинско произведение на изкуството. 

До манастира може да се стигне и с кола (има пътища преди селото и през селото), но можете и да оставите колата на площада и да се качите до там пеша. Отнема около час.

От Руенския манастир тръгва пътека за пещерата, в която Иван Рилски е започнал отшелническия си живот. Тя е на около половин километър от храма. Била е първата обител на светеца, преди да се пресели към Рилския манастир. До нея се стига след уморително катерене. Представлява двуметрово скално отверстие, което е винаги изпълнено с иконки и писъмца молби за изцеление. Според преданията светецът отшелник е съвземал страдалци, лекувал е болни, благославял е съпрузи за родителство.

Игуменът Йоан няма случай енориаши да дойдат до манастира и да не пролазят до суровата каменна обител. 

Друга пътека от манастира води до

местността Кръста, откъдето се разкрива прекрасна панорамна гледка към Рила, Верила, Коньовската планина и Влахина, а също и към околните села. Според преданието по време на робството девица се е хвърлила от там, за да се спаси от  преследващите я турци, а на мястото в нейна памет издигнали кръст. 

Трета пътека води до

аязмото Светата вода

 Хората казват, че водата на извора помага при очни заболявания. 

 

Паметникът

Много лета минаха, докато решим да превърнем Скрино в роден Йерусалим. Макар и късно, поклонът бе сторен - създаде се фондация за градежа на паметник на св. Иван Рилски. Държавата не участва, всичко върви с народна лепта и труд. Което още повече извисява делото.

Паметникът на светеца ще стои на миниатюрно площадче в Скрино, до алпинеум водна каскада и под короната на огромен орех. Авторът, проф. Емил Попов, е избрал надслова „Всеблаг и Пребожествен”. А защо на закътано? Известният скулптор обяснява: „Единението с Бога изключва широки пространства и големи мащаби, а малката форма не означава „малко” въздействие, напротив. Свидетелства за това са фигурите на Патриарх Евтимий, на Яворов, на Димчо Дебелянов, композицията със Славейкови на пейката. Има и много чуждестранни „камерни” решения - като „Малката русалка” в Копенхаген и  момченцето „Пис манекен” в Брюксел.”

Скулпторът е намерил интересна „сюжетна връзка”. Акцентира на пещерата, в която светецът е прекарал своето отшелничество. Живял е и в скална дупка близо до Рилския манастир, но тази в Скрино е ценна с близостта до родното му място. Пред пещерата, изпълнена от тъмен гранит, светецът (от бронз) е в молитвена поза. До него е агънце, като във Витлеем, символ на чистота и жертва.

 

По пътя на дядо Добри

Фондацията с име „Св. Иван Рилски - Скрино” се нуждае от човеци като дядо Добри. Дълги години (доживя 103) благотворителят заставаше с паничката си пред храма „Св. Александър Невски” и успя да събере за църковните дела 80 хил. лв. Преди време посетих Суздал, градеца недалеч от Москва, „руския Атон”, с неговите десетки църкви и манастири. В храма, наречен „Суздалски Кремъл”, попаднах на литургия, пълно бе с жени, всички с бели забрадки,  знаеха ектениите и ги припяваха редом със свещениците. А на излизане изваждаха от възелчета монетки и ги пускаха в сандъче. 

В Проложното си житие Патриарх Евтимий е сътворил послание от св. Иван Рилски, което гласи: „Всемилостиви Боже, запази непорочната ни вяра! Градовете наши утвърди, света умири, от глад и пагуба ни избави, от нападения на иноземци ни съхрани, старите утеши, младите нъпъти, безумците умъдри, вдовиците пожали, сираците закрили, младенците отхрани - и всичките си люде запази от всички напасти !”.

Проектът е във фаза „чертеж” и „макет”. Очаква се скоро да бъде обсъден от комисия към Министерството на културата. Нужно е и Бобошевската община да се включи с логистика. Средства се набират по сметка на фондация "Св. Иван Рилски" - Скрино - BG4 1UBBS8002 1018382150.

 

Още забележителности

 

Куклата

Известната скала се намира до село Голям Върбовник. Висока е около 10 метра и има диаметър 8-10 метра. Според местна легенда красива девойка бягала от преследващите я турци и за да се спаси от тях, помолила Господ да я превърне в голяма скала, за да не могат турците нито да я преместят, нито да я прегърнат, нито да я изкачат.

 

Кадин мост

Кадин мост е един от най-забележителните паметници в историята на строителството в България. Намира се в село Невестино, област Кюстендил. Каменният мост се извисява над река Струма. До него има парк, който служи за отдих, почивка и риболов. От моста се разкрива прекрасна гледка към Рила планина.

 

Бобошевският манастир "Св. Димитър"

е построен през IX-X век. Намира се на източния склон на връх Бобошевски Руен. Представлявал е комплекс от черква и жилищни сгради. Той е един от най-старите български манастири. Разрушен е при падането на България под турско робство и е възобновен през XV век. От стария комплекс е оцеляла църквата, богато украсена със стенописи.  Манастирът не е действащ. 

 

Възрожденската

църква "Св. Богородица" е разположена в центъра на град Бобошево. Строена в периода 1851-1862 г. Изографисана е от големия български художник Станислав Доспевски и неговите двама братя. Архитектурата ѝ напомня на Рилския манастир. Днес тя е действащ храм. 

 

Смоличанският манастир "Св. св. Йоаким и Ана", 

наричан от местните хора "Света Яна", се намира близо до Кюстендил. Няма данни кога точно е построен, но се знае, че бива опожарен по времето на султан Мохамед IV, и се счита за средновековен. В близост има два извора, образуващи Смоличанския водопад. По-малкият е вграден в малко параклисче. Легенди разказват, че е лечебен.

Манастирът е периодично действащ. Няма свещенослужещи. Поддържа се само от местното население.

 

Бобошевски Руен (1134 м)

е най-високият връх в северния дял на Влахина планина. Преходът до него е лек, предимно през гора. Същинското изкачване започва след кръста. Почти по средата на пътеката между пещерата на св. Иван Рилски и кръста има разклонение. Навсякъде се развяват закачени парцалчета. Легендата разказва, че местна лечителка бае на хората за здраве, а после ги праща да оставят в планината част от своя дреха.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?